Iráčtí piloti dostali od americké armády dárek - vrtulníkový simulátor ze Slovenska

Piloti irácké armády mají novou tréninkovou pomůcku. Letecký simulátor vrtulníku, který jim věnovala americká vláda. Američané se osm let po svržení Saddáma Husajna snaží postupně předávat zodpovědnost přímo iráckým policistům a vojákům. Simulátor vrtulníku je proto celkem logický dárek. Tuhle prestižní zakázku mohla dostat spousta firem. Američané si ale vybrali společnost ze slovenského Trenčína.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký simulátor vrtulníku.

Letecký simulátor vrtulníku. | Foto: Vojtěch Berger

„Kdybych zavřel oči, tak mám pocit, že jsem ve vrtulníku MI-171,“ popisuje svůj zážitek zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger.

Přehrát

00:00 / 00:00

DRž Zblízka Vrtulníkový simulátor pro Irák.mp3

„Já v něm ale nejsem, jsem v simulátoru, který je ale skoro stejně tak dobrý jako ten vrtulník,“ reportuje dál.Hypermoderní simulátor se ukrývá v obyčejné tuctové hale pár kilometrů za Trenčínem, která z venku vypadá spíš jako překladiště potravin než špičkové vývojářské pracoviště.Stačí ale otevřít velká vrata na boční stěně haly a nestačíte se divit. Simulátor vypadá jako nedodělaná polokoule.

„Ano, toto je simulátor vrtulníku MI-171. Ta polokoule je projekční plocha, na kterou se promítá terén, který má pilotovi pomáhat při výcviku,“ vysvětluje projektový manažer Milan Petríček.

Petríček pracuje ve firmě už přes deset let. Když se snaží vypočítat, kolik za tu dobu vyvinuli leteckých simulátorů, nestačí mu prsty obou rukou. Právě to byl důvod, proč po trenčínské firmě sáhla i americká armáda se svoji zakázkou pro Irák. Slováci už měli za sebou úspěšné projekty.

V kabině simulátoru je všechno tak jako v reálném ruském vrtulníku. Samozřejmostí jsou popisky palubních vypínačů v azbuce. Virtuální svět se promítá na plochu před námi. „Není to irácká poušť, je to virtuální terén s reálnými podklady jedná severoafrické republiky,“ objasňuje v simulátoru Milan Petríček.

Když se v simulátoru zrovna učí létat skutečný pilot, venku všechno pečlivě sleduje odborník na instruktorském pracovišti. Je to pult se spoustou monitorů a záznamových zařízení.

„Říkáme tomu pracoviště instruktora, kde můžeme nastavit různé výcvikové parametry a zároveň umíme nastavit prostředí – vítr, turbulenci, teplotu, vlhkost prach, mlhu, déšť, sníh nebo hurikán,“ vysvětluje Milan Petríček.

Podobný simulátor dodá trenčínská firma pro Američany také do Afghánistánu a v plánu jsou i další zakázky. Slováci tedy učí Iráčany létat na ruských vrtulnících a všechno to platí Američané.

Vojtěch Berger, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme