Izrael považuje Sulejmána za nejlepšího nástupce Mubaraka

Tisíce lidí stále okupují káhirské náměstí Tahrír. Protesty ale ztrácejí na síle a armádě se daří demonstranty vytlačovat z ulic a obnovovat běžný provoz ve městě. I západní svět se kloní k možnosti pokračujících politických rozhovorů a přestává spekulovat o okamžitém odstoupení prezidenta Husního Mubaraka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový egyptský viceprezident Umar Sulajmán /uprostřed/

Nový egyptský viceprezident Umar Sulajmán /uprostřed/ | Zdroj: ČTK

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák upozornil, že protestů se účastní pouze menšina Egypťanů vzhledem k celkové populaci. Lidé jsou podle jeho slov navíc po čtrnácti dnech už unaveni, nebaví je stát ve frontě na základní potraviny a dovedou si spočítat, že kvůli klesající měně budeš všechno dražší.

„Myslím, že režim prezidenta Mubaraka zchytrale vsadil právě na všeobecnou únavu – čím déle budou ty protesty trvat, tím také méně lidí se jich bude účastnit a tím méně budou populární. Zdá se, že mu to zatím vychází,“ řekl Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Slezák mluví v pořadu Svět o druhé na Rádiu Česko o blízké budoucnosti Egypta.mp3

Západní mocnosti se bojí, že po odchodu Mubaraka z funkce vypoví Egypt mírovou smlouvu s Izraelem. Chtějí proto zajistit takové předání moci, které neohrozí mír na Blízkém východě.

Nový egyptský viceprezident Umar Sulajmán je podle serveru Wikileaks velkým spojencem židovského státu a dokonce měl izraelské armádě nabídnout možnost vstupu na egyptské území při boji proti pašerákům zbraní do pásma Gazy.

Umar Sulejmán byl v minulosti coby šéf tajné služby častým hostem v Tel Avivu, kde zprostředkovával rozhovory s Palestinci. Pro Izrael je proto jistou zárukou pokračování dosavadního vstřícného směřování egyptské zahraniční politiky.

Pozorovatelé ale soudí, že pokud je Sulajmán skutečně tak velkým přítelem Izraele, tak je možné, že ztratí podporu veřejnosti a opozice s ním pak odmítne vyjednávat.

„Kdyby prezident Mubarak poodstoupil na dobu příštích několika měsíců, tak místo něj může Umar Sulejmán řídit chod státu, může se domlouvat s opozicí na pravidlech příštích voleb, aby byly svobodné, a pokročit dále v tom, co bychom mohli označit za demokratizaci Egypta,“ uvedl Milan Slezák.

Milan Slezák, Katarína Brezovská, Ondřej Bouda, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme