Jak jsme se mýlili v Putinovi aneb signály a kouřové clony. Proč ruská invaze zaskočila i insidery?

24. února 2022. V tento den ráno rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin plošnou vojenskou agresi proti Ukrajině. Nazval ji speciální operací a společně s velením ruské armády předpokládal, že potrvá jen několik dní, maximálně týdnů. Po dvou letech ale agrese stále pokračuje – po bojích zůstávají zničená města a vesnice, miliony uprchlíků i desítky tisíc mrtvých či těžce zraněných vojáků na obou stranách, shrnuje další díl podcastu Na Východ!

Praha/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mariupol

Mariupol | Zdroj: Profimedia

Přesná čísla obě strany tají, i tak je jisté, že v Evropě probíhá nejničivější válečný konflikt od konce druhé světové války, který vypukl navzdory předpovědím řady politiků i analytiků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si 10. díl podcastu Na Východ!

Do osudných únorových dní roku 2022 se vracejí v nejnovější epizodě také autoři podcastu Na Východ! Ondřej Soukup a Josef Pazderka.

„Nikdy nezapomenu, co jsem cítil, když jsem se dozvěděl, že ta válka skutečně začala. Sice jsem si někde v hlavě možná připouštěl tu možnost, že by se něco podobného mohlo stát, ale v okamžiku, kdy to začalo, tak jsem na to vlastně vůbec nebyl připraven,“ vzpomíná Soukup, který byl ještě pár dnů před začátkem útoku v únoru 2022 v ukrajinském Mariupolu.

Pazderka dodává, že Západ měl o Putinově režimu a jeho předvídatelnosti velké iluze. „Tato epizoda by se klidně mohla jmenovat Jak jsme se mýlili ve Vladimiru Putinovi a snažíme se v něm dodneška zorientovat,“ glosuje. Pazderka byl na Ukrajině během prvních týdnů války, reportáže tehdy připravoval pro server Aktuálně.cz, který vedl.

Černý tulipán hledá na Ukrajině těla vojáků z druhé světové války. Nachází i oběti z roku 2014

Číst článek

„V tu dobu vlastně nebylo vůbec jasné, jestli se Kyjev udrží. Když jsme se tam snažili dostat z jihu, stáli na kraji každé vesničky chlapi s brokovnicí. Bylo vidět, že s těmi zbraněmi neumějí moc zacházet. A o co méně s nimi uměli zacházet, o to víc na nás mířili. Tam stačilo nějaké nedorozumění a byli jsme rozstřílení na cimprcampr,“ popisuje Pazderka a přiznává, že i on patřil do tábora těch, kteří zprávám o blížícím se začátku války nechtěli příliš věřit.

Proč se řada zasvěcených odborníků na postsovětský prostor ve svých předpovědích mýlila? Jaké varovné signály nerozpoznali? A co si z toho vyvodit pro budoucnost? I tyto otázky si pokládají Ondřej Soukup a Josef Pazderka v desáté epizodě svého autorského podcastu Na Východ! Poslechnout si ho můžete v úvodu článku.

Josef Pazderka, Ondřej Soukup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme