Černý tulipán hledá na Ukrajině těla vojáků z druhé světové války. Nachází i oběti z roku 2014

Válka Ruska proti Ukrajině už trvá téměř dva roky, konflikt ale začal už v roce 2014 obsazením Krymu a části Donbasu. Ukrajina reagovala zahájením protiteroristické operace. A tým ukrajinských dobrovolníků z organizace Černý tulipán, která do té doby na pláních Donbasu pátrala po nepohřbených vojácích z druhé světové války, začal nacházet i těla obětí nového konfliktu. V prvním díle našeho seriálu se teď vrátíme o dva roky zpět.

Od stálého zpravodaje Slovjansk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nejdříve pracujeme v archivech a zkoumáme mapy. Pročítáme paměti účastníků bojových operací a pak to všechno porovnáváme s leteckými snímky terénu. Tak jsme zjistili, že tady pod námi leží jeden voják a rozorané tělo druhého,“ vysvětluje postup hledání člen pátracího oddílu Kyrill.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si první díl seriálu k výročí začátku války na Ukrajině

Ostatky neleží hluboko. Někdy pátračům volají sami traktoristé, že našli nějaká těla. Jindy je nacházejí vesničané v lesích. Těla šesti vojáků našel jeden hledač starých mincí s detektorem kovů. Náhodou.

„Etnickou příslušnost můžeme stanovit podle tvaru lebky. Buď je evropská, mongolská, nebo africká. Prošli jsme kurzem Mezinárodního Červeného kříže a získali jsme všechny potřebné certifikáty. Přednášky jsme absolvovali jak na lékařských fakultách, tak v márnicích, a víme proto, jakým zraněním ten který člověk podlehl a v jakém boji to bylo,“ říká šéf pátračů Aleksej Jukov.

Jukov ukazuje na místo, kde leží převážně oběti dělostřelecké palby, ale na tělech často nachází také zranění, která nasvědčují bojům muže proti muži.

Německé a sovětské zákopy tady byly od sebe vzdálené jen dvacet metrů. Některé zraněné zřejmě takzvaně dorazili. A to na obou stranách, jak Němce, tak vojáky dělnicko-rolnické Rudé armády.

Civilní oběti

V jednom místě našel Jukov kousek mýdla, zatím z něj není patrné, jestli patřilo Němcům nebo sovětské armádě. A kousek vedle leží celá zachovalá lebka.

‚Tiším hlas, abych to neschytal.‘ Ruští tanečníci nesouhlasí s Kremlem, přesto se v Česku bojí mluvit

Číst článek

Osobní věci padlých vojáků je potřeba vyjmout ze země obzvlášť pečlivě, protože tam mohou být důležité dokumenty, které poslouží k jejich identifikaci.

Humanitární organizace Černý tulipán tady v těchto místech našla asi čtyři tisíce lidských ostatků – jak německých, těch bylo asi tisíc, tak ostatků sovětských vojáků.

Dávná minulost se u Svjatohirsku setkala s tou nedávnou. „Pracujeme také s ostatky obětí poslední války. První těla našich padlých jsme našli a odvezli už na začátku května 2014,“ potvrzuje Jukov.

Říká také, že z pod trosek doněckého letiště padlé doteď nevytáhl a spousta práce ještě čeká u Saur Mohyly, Ilovajsku a Debalceva.

„Hodně lidí je pohřešovaných, protože seznamy zmizelých mají jen ozbrojené síly, ale v Donbasu bojovaly i dobrovolnické oddíly složené z místních lidí, kteří se do žádného seznamu nezapsali,“ dodává Jukov.

Nálezy pátračů ale skýtají ještě jednu kategorii. Těla civilistů, kteří se stali oběťmi ruských vojáků a separatistů už před deseti lety.

„Našli jsme tělo kluka, kterému ukradli auto a mučili ho. Tomu odpovídal charakter ran. Drtili mu kyčelní i kolenní klouby a lámali ruku. Nakonec ho zastřelili z kalašnikova. Vedle jsme našli nábojnice,“ popisuje Jukov.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme