Jihokorejská firma žaluje Netflix za prudký nárůst přenesených dat. Na vině je i seriál Hra na oliheň

Jihokorejská společnost SK Broadband, která poskytuje vysokorychlostní internetové připojení, žaluje Netflix. Firma chce po Američanech zaplatit náklady na zvýšenou aktivitu na internetu. Tu způsobil mimo jiné úspěch nového seriálu Hra na oliheň, který se odehrává v Jižní Koreji a drsným způsobem odkazuje na populární dětské hry. Netflix podle agentury Reuters požadavek zváží.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky lidí toužících po snadných penězích se v jihokorejském seriálu přihlásí do Hry na Oliheň, která zpočátku vypadá jako neškodná dětská hra

Stovky lidí toužících po snadných penězích se v jihokorejském seriálu přihlásí do Hry na Oliheň, která zpočátku vypadá jako neškodná dětská hra | Zdroj: Netflix

Mluvčí SK Broadband agentuře Reuters potvrdil, že se žaloba týká především poplatků za zvýšení datového toku a za práce související s údržbou sítě.

Google dostal v Koreji pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu. Chce podat odvolání

Číst článek

SK Broadband se žalobou přišla poté, co soud v Soulu oznámil, že by bylo „rozumné“, aby Netflix něco za užívání internetových služeb jejich poskytovateli zaplatil.

Záležitost komentovalo i několik jihokorejských zákonodárců, jimž se nezamlouvá, že někteří poskytovatelé online obsahu za využívání sítě neplatí, ačkoliv generují velké množství datového toku.

Netflix oznámil, že požadavky SK Broadband zváží a bude se snažit vyjednávat. Mezitím chce s firmou pracovat na tom, aby se jejich spor nijak nedotkl diváků.

Jak píše Reuters, popularita Hry na oliheň, ale i seriálu Dezertér, který se odehrává v prostředí jihokorejské armády, podtrhla postavení Netflixu coby druhého největšího poskytovatele online obsahu v zemi, a to hned po YouTube. Ani jedna z firem ale za využívání sítě – na rozdíl od Amazonu, Applu a Facebooku – neplatí.

Firma SK Broadband uvedla, že od května 2018, kdy Netflix začal využívat její síť, aby ze serverů v Japonsku a Hongkongu do země dostával video obsah ve vysokém rozlišení, vzrostl objem přenesených dat 24krát.

Moskva chce v Rusku zablokovat YouTube za uvalení omezení na kanály ruské státní televize RT

Číst článek

Nejde ostatně o první spor obou společností. SK Broadband zažalovala Netflix kvůli neplacení poplatků už před třemi lety.

Netflix chtěl loni pro změnu soudně řešit, zda musí SK Broadband platit za obsah, který poskytuje. Argumentoval tím, že jeho povinnosti končí ve chvíli, kdy obsah vytvoří a zpřístupní. Zmínil také, že poskytování obsahu v internetovém světě je podle soudních dokumentů „z principu zdarma“.

Firma SK Broadband nicméně podle červnového vyjádření soudu poskytuje „služby za poplatek“ a bylo by tak „rozumné“, aby měl Netflix „povinnost poskytnout za služby něco na oplátku“.

Podle soudních dokumentů měl v roce 2020 Netflix za užívání služeb firmy SK Broadband zaplatit necelých 22,9 milionu dolarů.

svi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme