‚Ekonomické škody jsou neudržitelné.‘ USA chtějí po Kanadě, aby zasáhla proti demonstrantům

Spojené státy ve čtvrtek vyzvaly vládu kanadského premiéra Justina Trudeaua, aby využila svoje pravomoci a ukončila silniční blokády, kterými lidé v Kanadě protestují proti koronavirovým opatřením. Blokády sužují některá města, a především význačné hraniční přechody mezi USA a Kanadou, čímž zasahují do chodu ekonomiky v pohraničních oblastech.

Ottawa/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Citelné dopady na ekonomiku Kanady i USA nastaly poté, co protestující začátkem tohoto týdne zastavili dopravu na mostě Ambassador Bridge mezi Detroitem a kanadským městem Windsor, který je význačnou obchodní dopravní tepnou

Citelné dopady na ekonomiku Kanady i USA nastaly poté, co protestující začátkem tohoto týdne zastavili dopravu na mostě Ambassador Bridge mezi Detroitem a kanadským městem Windsor, který je význačnou obchodní dopravní tepnou | Foto: Carlos Osorio | Zdroj: Reuters

Ve čtvrtek protestující zastavili dopravu již na třetím velkém hraničním přechodu, tentokrát mezi americkým státem Severní Dakota a kanadskou provincií Manitoba. Úřady se přitom připravují na podobné blokády v USA, možná již o tomto víkendu, píše agentura AP.

Stovky kamionů, mezi nimiž jsou i dodávky a přívěsy, již dva týdny blokují dopravu v centru kanadské metropole Ottawy. Parkují na hlavních dopravních tepnách poblíž sídel federálních institucí se zapnutými motory a troubí. Protest namířený proti koronavirovým restrikcím a povinnému očkování nazývají organizátoři konvojem svobody.

Podle kanadských úřadů a bezpečnostních expertů je mezi demonstranty i řada pravicových extremistů. Kromě kanadských vlajek se na protestech objevují i vlajky americké konfederace, považované Ligou proti hanobení (ADL) za nenávistný symbol, nebo dokonce symboly nacistického Německa.

Blokáda znepříjemňuje život obyvatelům Ottawy a některých dalších kanadských měst; citelné dopady na ekonomiku Kanady i USA však nastaly poté, co protestující začátkem tohoto týdne zastavili dopravu na mostě Ambassador Bridge mezi Detroitem a kanadským městem Windsor, který je význačnou obchodní dopravní tepnou.

Další blokády pak zastavily provoz na jednom z přechodů mezi americkým státem Montana a kanadskou provincií Alberta a ve čtvrtek pak ochromily dopravu na přechodu mezi Severní Dakotou a Manitobou.

Přerušení přeshraničního zásobování mezi Detroitem a Windsorem velmi rychle zasáhlo tamní ekonomiku, přes Ambassador Bridge totiž plyne čtvrtina veškerého zboží mezi Kanadou a USA. Automobilky koncernů Stellantis, GM, Ford, Toyota či Honda musely v regionu dočasně omezit výrobu kvůli nedostatku dílů.

‚Musí to skončit‘

Americký ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas a ministr dopravy Pete Buttigieg proto podle Bílého domu ve čtvrtek hovořili se svými kanadskými protějšky a vyzývali je, aby konflikt mezi protestujícími a vládou co nejrychleji vyřešili.

‚Blokády jsou neakceptovatelné,‘ uvedl Trudeau. Protesty řidičů v Ottawě pokračují

Číst článek

Kanadská federální vláda se prozatím odmítala do řešení problému výrazněji zapojit, například povoláním armády. Trudeau nicméně po čtvrtečním jednání s opozicí a starostou Windsoru prohlásil, že narůstá ochota „zareagovat čímkoliv, co bude nutné“ k ukončení blokád.

Kanadští činitelé se mezitím snaží protestující „vyhladovět“, hrozí zatčením všem, kteří je v ulicích měst a na hraničních přechodech zásobují jídlem či palivem, a zasahují rovněž proti internetovým sbírkám na jejich podporu, na nichž se sešly miliony kanadských dolarů (desítky milionů Kč).

Starosta Windsoru Drew Dilkens rovněž prohlásil, že požádal soudy o povolení k rozehnání protestů. „Ekonomické škody jsou neudržitelné a musí to skončit,“ řekl.

Taktika demonstrantů se nicméně v posledních týdnech ukázala jako poměrně účinná, a stala se proto inspirací pro další skupiny nespokojené s koronavirovými restrikcemi a vládami v jiných zemích.

Možné narušení Super Bowlu

Kvůli hrozbě podobných blokád podnikla preventivní kroky například Francie či Belgie, s narušením dopravy a protesty se potýkala také Austrálie a Nový Zéland.

Kanadský soud zakázal protestujícím řidičům troubit. Hluk rozčiluje obyvatele v centru Ottawy

Číst článek

Na podobné protesty se nyní chystají také v USA. Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost podle AP poslalo upozornění místním a státním policejním sborům, jelikož zachytilo zprávy o „možných silničních blokádách ve velkých metropolích“, jež budou součástí protestů proti povinné vakcinaci proti covidu-19.

Konvoj kamionů by podle ministerstva mohl vyrazit z jihu Kalifornie již o víkendu a narušit dopravu při konání Super Bowlu, tedy finále zámořské ligy amerického fotbalu (NFL), které je plánované na noc z neděle na pondělí SEČ v Los Angeles.

Na zápas, který je tradičně největší americkou televizní událostí roku, se sjedou desítky tisíc lidí z celých USA. Bílý dům uvedl, že federální vláda vysílá preventivně do Los Angeles před touto sportovní akcí dodatečně příslušníky bezpečnostních složek.

Konvoj by mohl začátkem března přijet do metropole Washingtonu a zablokovat tam provoz v čase, kdy bude prezident Joe Biden přednášet své první poselství o stavu unie před oběma komorami Kongresu, uvedlo ministerstvo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme