Kazachstán truchlí za oběti důlního neštěstí. Pravděpodobný výbuch metanu má nejméně 45 obětí

Počet obětí požáru uhelného dolu u města Karaganda v Kazachstánu vzrostl na 45, jeden horník se dál pohřečuje. V neděli to oznámilo ministerstvo pro mimořádné události této středoasijské země. Na místě neštěstí pokračují pátrací práce. Prezident Kasym-Žomart Tokajev v souvislosti s tragédií v sobotu vyhlásil na neděli státní smutek. Agentura AFP uvedla, že jde v Kazachstánu o nejtragičtější neštěstí svého druhu.

Astana (Aktualizováno: 19:23 29. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důlní neštěstí v Kazachstánu má desítky obětí

V Kazachstánu jde o nejtragičtější neštěstí svého druhu | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

„Pátrací akce ztěžuje zničené důlní vybavení a v některých místech i sutiny,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Podle něj práci záchranářů komplikuje i výpadek elektřiny a délka podzemních chodeb, z nichž některé jsou zatopené.

Záchranáři po pohřešovaných hornících pátrají na dvou místech v dole, která jsou od sebe vzdálena čtyři kilometry. Naděje, že jsou v pořádku a naživu, jsou podle AFP prakticky nulové.

Podle vlastníka dolu, kazachstánské pobočky společnosti ArcelorMittal se sídlem v Lucembursku, požár patrně způsobil výbuch metanu. V dole, který leží asi 200 kilometrů cesty autem jihovýchodně od metropole Astany, bylo v době neštěstí 252 horníků, z nichž 206 se podařilo dostat na povrch.

Ve slovenském dole začal hořet metan. Zranilo se devět horníků, čtyři z nich těžce

Číst článek

Společnost ArcelorMittal Temirtau vlastní v Kazachstánu 15 uhelných dolů a jeden zlatý důl. Agentura Reuters uvedla, že Tokajev v reakci na nejnovější důlní neštěstí vyjádřil soustrast rodinám obětí a vládě zakázal pokračovat v investiční spolupráci s touto dceřinou společností ArcelorMittal.

Vláda zároveň uvedla, že dokončuje dohodu o znárodnění společnosti, která provozuje největší ocelárnu v zemi.

ArcelorMittal Temirtau v neděli uvedl, že dohodu o znárodnění podepsala už minulý týden.

‚Nejhorší‘ spolupráce 

Kabinet v Astaně už minulý měsíc vyjádřil svou nespokojenost s tím, že ArcelorMittal po sérii smrtelných nehod nesplnil své investiční závazky, nezlepšil vybavení a nezajistil lepší bezpečnost pracovníků.

Uvedl také, že jedná s potenciálními investory, kteří by majetek ArcelorMittal v Kazachstánu převzali, píše Reuters. Tokajev v sobotu firmu označil „za nejhorší společnost v historii z hlediska spolupráce s vládou“.

U uhelného dolu v kazašském městě Karaganda se scházejí příbuzní horníků, kteří zemřeli při výbuchu plynu | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Agentura TASS připomněla, že v srpnu letošního roku si požár v jiném dole společnosti ArcelorMittal Temirtau v Kazachstánu vyžádal několik mrtvých, když začal hořet pásový dopravník.

Společnost ArcelorMittal je největším producentem oceli na světě, závody má v několika desítkách zemí světa. Firma dlouho vlastnila výrobu oceli v Ostravě, než ji prodala britské skupině Liberty Steel, jejíž součástí je podnik s novým názvem Liberty Ostrava od roku 2019.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme