KLDR a Jižní Korea u jednacího stolu. Státy se dohodly na účasti Severokorejců na olympiádě

Na linii příměří oddělující oba korejské státy se v úterý koná první přímé jednání mezi zástupci Pchjongjangu a Soulu od roku 2015. Zástupci obou Korejí hovoří především o nadcházející zimní olympiádě v Jižní Koreji. Zástupci KLDR při té příležitosti navrhli vyslat na sportovní akci delegaci na vysoké úrovni, informovala agentura AFP s odvoláním na náměstka jihokorejského ministra pro sjednocení.

Pchanmundžom Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupce KLDR Ri Son-kwon a jeho jihokorejský kolega Čo Mjong-kjon

Zástupce KLDR Ri Son-kwon a jeho jihokorejský kolega Čo Mjong-kjon | Zdroj: Reuters

Severní a Jižní Korea v úterý ráno potvrdily, že severokorejští sportovci na únorové olympijské hry přijedou. Dojednat se musí pouze to, kolik sportovců bude a v jakých sportech se představí.

Pět členů severokorejské delegace přišlo na vyjednávání pěšky, protože takzvaný Mírový dům, kde jednání probíhá, leží už na jihokorejské straně Demilitarizované zóny. Museli tedy přejít pár metrů přes společnou korejskou hranici. 

Ústa Kimova a Munova: kdo je kdo u jednacího stolu na ostnaté hranici Koreje?

Číst článek

„Severokorejská strana navrhla vyslání delegace na vysoké úrovni, národní olympijský výbor, delegaci, sportovce, fanoušky, umělce, pozorovatele, družstvo na předvádění taekwonda a novináře na zimní olympijské hry v Pchjongčchangu," sdělil tisku náměstek jihokorejského ministra pro sjednocení.

Přímé jednání mezi oběma státy se na linii příměří koná poprvé od roku 2015. Kromě jednání o účasti severokorejských sportovců na olympiádě oba státy jednají i o dalších tématech. Jihokorejská delegace například podle agentury DPA navrhla rozhovory o humanitárních otázkách. Organizace Červeného kříže z obou zemí by prý měly jednat o novém setkání rozdělených korejských rodin.

Všudypřítomné mikrofony

Jihokorejci přišli na jednání s tím, že by sportovci obou zemí na zahájení zimní olympiády mohli nastoupit pod společnou vlajkou, jak tomu bylo už v Sydney v roce 2000.

Zpravodajské štáby, které jsou přímo na místě schůzky, si nicméně všímají různých zajímavých detailů jednání. Například zpravodaj agentury Reuters si všímá toho, že je jednací místnost v Mírovém domě doslova prošpikována mikrofony - mají zachytit naprosto každé slovo, tak aby později při přípravě komuniké nedošlo k nějakým nedorozuměním. Neobvyklé je třeba i to, že severokorejská média v pondělí neoslavila narozeniny vůdce Kim Čong-una - zprávy o chystaném jednání s Jižní Koreou prý byly důležitější.

David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme