Ústa Kimova a Munova: kdo je kdo u jednacího stolu na ostnaté hranici Koreje?

Zkušení matadoři aneb muži, v jejichž rukách leží výsledek ostře sledovaného jednání mezi Jižní a Severní Koreou: za Pchjongjang Ri Son-kwon (vlevo), za Soul Čo Mjong-kjon (vpravo). | Foto: Koláž iROZHLAS | Zdroj: Max Pixel

Dvouleté mlčení na ose Soul - Pchjongjang v úterý protíná zlomová schůzka v pohraničním Pchanmundžomu. Alespoň v jednom se obě Koreje už předem shodly - k jednacímu stolu totiž vyslaly ostřílené diplomatické veterány. Seznamte se: pánové Čo Mjong-kjon a Ri Son-kwon. Proč zrovna oni? A o koho se opírají?

Doporučujeme Pchjongjang/Soul (Aktualizováno: 7:00 9. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minulý týden se, po dlouhých 23 měsících, na oplocené hranici podél 38. rovnoběžky probrala k životu uspaná telefonní linka. Netrvalo dlouho a Jihokorejcům zarachotil fax: severní soused dostál svému novoročnímu příslibu a v duchu avizované vstřícnosti k Jihu přijal obdrženou nabídku. Schůzku na vysoké úrovni - první po více než dvou letech. 

Delegáti Severní Koreje překročili vojenskou demarkační linii v 9.30 místního času (1.30 SEČ) a v 10.00 spolu s Jihokorejci usedli k jednacímu stolu v Pchanmundžomu, neutrální Společné bezpečnostní zóně mezi oběma Korejemi.

Ze severu přišel fax. KLDR potvrdila Jihokorejcům schůzku, první od roku 2015

Číst článek

Očekávaná témata? Lákadlo zimních olympijských her v Pchjongčchangu a mezikorejské vztahy - s opatrným našlapováním v bezpečné vzdálenosti od nepříjemných vzpomínek, viz likvidace jihokorejské korvety Čchonan severokorejským torpédem v roce 2010 či následné ostřelování ostrova Jonpchjong.

„Severokorejská strana navrhla vyslání delegace na vysoké úrovni, národní olympijský výbor, delegaci, sportovce, fanoušky, umělce, pozorovatele, družstvo na předvádění taekwonda a novináře na Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu,“ potvrdil médiím hlavní bod schůzky během jednání náměstek jihokorejského ministra pro sjednocení. Dodal, že  jihokorejská delegace navrhla, aby sportovci z obou zemí na zahajovacím a závěrečném ceremoniálu olympijských her pochodovali společně.

Když tento článek vznikal (pondělí podvečer, pozn. red.), nebylo ještě zřejmé, zda kýžený dialog přinesl oběma stranám uspokojivé výsledky; jestli se Jihokorejcům podařilo otevřít odblokovat cestu ke znovushledání válkou roztržených rodin, nebo zdali se Severokorejci nepokusili využít příležitosti a vnést do hry vojenský odklon Soulu od Spojených států, případně zrušení obchodního embarga.

Jasno ovšem bylo ohledně složení jihokorejské i severokorejské delegace: obě pětičlenné, obě předem zveřejněné. Toto jsou lidé, v jejichž rukách leží výsledek ostře sledovaného jednání. 

Severní Korea: Ri Son-kwon

„V souladu s rozhodnutím vedení uskutečníme blízký kontakt s Jižní Koreou, a to v upřímném a věrném duchu. Diskutovat budeme o pracovních záležitostech spjatých s vysláním zimní olympijské delegace,“ hlásil ve středu do kamery Korejské ústřední televize muž s pruhovanou kravatou a nezbytným odznáčkem s potréty Kim Ir-sena a Kim Čong-ila u srdce.

'Unesli ho při cestě za tetou.' Severokorejci vězní mladého přeběhlíka, kterého Jih znal z televize

Číst článek

Dotyčný pán se jmenuje Ri Son-kwon a dnes stojí v čele Výboru pro mírové sjednocení vlasti. Severokorejský ekvivalent jihokorejského ministerstva pro sjednocení má na starosti přibližně stejnou agendu, a sice vztahy mezi oběma Korejemi. Vyrostl však z vládní Korejské strany práce (KSP) a ze svého předchůdce, Sekretariátu výboru pro mírové sjednocení Koreje při ústředním výboru KSP, se na státní orgán transformoval teprve v červnu 2016.

Ri Son-kwon zastává vysoké postavení rovněž v Korejské lidové armádě (plukovník, pozn. red.), do povědomí veřejnosti však vstoupil především jako zkušený matador mezikorejské diplomacie. Snímky ze vzájemných jednání ho zachycují na celkem 27 schůzkách od roku 2004, připomíná Korea Herald.

Jeho význam teď Pchjongjang zdůraznil právě tím, že ho nechal vystoupit ve státní televizi, soudí pro Arirang News jihokorejský analytik Čong Song-čchang. „Fakt, že se Ri Son-kwon objevil ve vysílání místo toho, aby jen vyšlo prohlášení jménem výboru, ukazuje, že režim se Riovi snaží dodat moc a respekt a (ukázat ho) jako možného představitele KLDR pro rozhovory na ministerské úrovni,“ upozorňuje Čong.

Kariéra Ri Son-kwona kopíruje mocenský vzestup Kim Jong-čchola, dalšího významného muže Korejské lidové armády a místopředsedy Ústředního výboru Korejské strany práce. Kim Jong-čchol je na sankčním seznamu Soulu - mimo jiné proto, že je pokládán za strůjce už zmíněného útoku na jihokorejskou korvetu Čchonan, při němž zahynulo 46 lidí. 

Pro Ri Son-kwona, kterého nazývají Kimovou pravou rukou, je kauza Čchonan palčivým místem. Už v roce 2010 během jednání s jihokorejskou armádou rezolutně popřel, že by KLDR na potopení korvety nesla jakoukoli vinu a výsledky jihokorejského vyšetřování prohlásil za fabulaci. Ještě víc se rozohnil na následné schůzce v únoru 2011, kdy mu stačilo prvních 10 minut, aby vykřikl „S incidentem Čchonan nemáme nic společného!“ a popuzeně vystřelil z jednací místnosti. 

Kromě toho, že předsedá Výboru pro mírové sjednocení Koreje, zasedá Ri Son-kwon také v diplomatickém výboru Nejvyššího lidového shromáždění čili severokorejského parlamentu. Parlamentní výbor pro zahraniční vztahy vzkřísila KLDR po 19 letech v dubnu 2017. 

DALŠÍ ČLENOVÉ SEVEROKOREJSKÉ DELEGACE:

Jednání v Kesongu v prosinci 2015; Čon Čong-su druhý zprava. | Zdroj: Fotobanka Profimedia
  • Čon Čong-su: místopředseda Výboru pro mírové sjednocení Koreje a další zkušený diplomat, jehož známe například z posledního mezikorejského jednání v Kesongu (11. prosince 2015). Tam se sešel mimo jiné s náměstkem jihokorejského ministra sjednocení. 
  • Hwang Čung-song: ředitel Výboru pro mírové sjednocení Koreje
  • Won Kil-u: náměstek ministra tělovýchovy a sportu
  • Ri Kjong-sik: zástupce severokorejského Národního olympijského výboru

Jihokorejská delegace: Čo Mjong-kjon

„Víceméně se obě strany budou soustředit na olympiádu. V otázce mezikorejských vztahů hodlá vláda nastolit otázku válkou rozdělených rodin a cest, jak zmírnit vojenské napětí,“ nastínil úterní jednání novinářům v Soulu jihohokorejský ministr sjednocení Čo Mjong-kjon. Právě on je mužem číslo jedna v delegaci, kterou do Pchanmundžomu vyslala Korejská republika, a tudíž protějškem Ri Son-kwona.

Si Ťin-pchingův host Mun Če-in. 'Číně na Jižní Koreji záleží mnohem víc než na Severní', míní koreanista

Číst článek

Čo Mjong-kjon je nejen veteránem státní správy, ale rovněž jihokorejské diplomacie. Na ministerstvu sjednocení působil už dlouhá léta předtím, než v červenci 2017 stanul v jeho čele. Přesněji 28 let, a to například jako ředitel humanitární divize nebo náměstek generálního ředitele pro mezikorejskou výměnu a úřad spolupráce.

Dvou summitů mezi Severem a Jihem se delegát Čo Mjong-kjon zúčastnil už za exprezidentů Kim Te-džunga (1998-2002) a Ro Mu-hjuna (2003-2007). Při organizaci toho druhého, v říjnu 2007, sehrál klíčovou roli, zdůraznila loni v létě agentura Jonhap. 

Ještě zásadněji se Čo podílel na provozu společného průmyslového komplexu Kesong: jako generální ředitel průmyslové podpory (říjen 2004 - únor 2006) dohlížel na jeho otevření i následný provoz. 

Čo Mjong-kjon, vzděláním statistik, je přesvědčeným zastáncem dialogu s KLDR. Při jeho loňském jmenování ministrem sjednocení se jeden z poslanců opoziční konzervativní strany nechal slyšet, že "u Čoa je obtížné najít jakékoli velké etické selhání" a další zákonodárce ocenil Čo Mjong-kjonovu "bezchybnou morálku". 

DALŠÍ ČLENOVÉ JIHOKOREJSKÉ DELEGACE:

Čon He-sung (vpravo) si podává ruku s Kim Song-hje, vysoce postavenou funkcionářkou severokorejského Výboru pro mírové sjednocení Koreje (Pchanmundžom, 2013). | Zdroj: Fotobanka Profimedia
  • Čon He-song: zkušený diplomat, náměstek ministerstva sjednocení
  • Ro Tche-kang: náměstek ministerstva kultury, sportu a turismu. Vysokou funkci v oblasti sportu zastával už za bývalé prezidentky Pak Kun-hje, která ho však posléze odstavila kvůli tomu, že veřejnost upozornil na rozsáhlou korupci kolem prezidentčiny důvěrnice Čche Sun-sil. Zpět do státní služby uvedl Ro Te-kanga stávající prezident Mun Če-in - podle Modrého domu je Ro "tou nejpovolanější osobou k přípravě zimních olympijských her v Pchjongčchangu". 
  • An Mun-hjun: náměstek generálního ředitele při úřadu předsedy vlády
  • Kim Ki-hong: místopředseda organizačního výboru pro zimní olympiádu 2018 v Pchjongčchangu.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme