Jižní Korea hodlá na základě kontraktu se společností SpaceX vypustit do roku 2025 pět svých špionážních satelitů. První start by se mohl místo ve čtvrtek uskutečnit v sobotu, jisté to ale není.
KLDR obnovuje některá strážní stanoviště v demilitarizované zóně. Před týdnem také vypustila špionážní družici, v reakci na niž Jižní Korea pozastavila vojenskou dohodu.
Krok KLDR po Spojených státech či Japonsku rázně odsoudil i generální tajemník OSN António Gutteres. USA do oblasti podle agentury Reuters vyslaly ponorku na jaderný pohon.
Bílý dům uvedl, že se jedná o „bezostyšné porušení řady rezolucí Rady bezpečnosti OSN“. Krok Pchjongjangu „zvyšuje napětí a hrozí destabilizovat bezpečnostní situaci v regionu i mimo něj“.
Jihokorejská armáda vyzvala KLDR, aby okamžitě zastavila přípravy na vypuštění vojenského satelitu. Ta se o jeho vyslání pokusila už dvakrát neúspěšně v průběhu jara.
Orient Express: utajená linka severokorejských dodávek do Ruska. To je název nejnovější zprávy britského think-tanku RUSI. Jak taková analýza vzniká, popsal pro iROZHLAS.cz James Byrne.
Jihokorejská Národní zpravodajská služba uvedla, že KLDR poslala loděmi a letecky do Ruska již více než deset zásilek s municí, což odpovídá milionu dělostřeleckých granátů.
Kingova matka Claudine Gatesová uvedla v prohlášení, že jejímu synovi by měla být zaručena presumpce neviny. „Matka zná svého syna a já věřím, že tomu mému se během jeho nasazení něco stalo,“ uvedla.
Kniha Severka je z 90 procent pravda, říká Špitálníková. „Severka je osmnáctiletá dívka, v Severní Koreji tvořila smetánku a vlastně nikdy nechtěla odejít. V Jižní Koreji byla nešťastná, byla nikým.“
Nárůst aktivity „pravděpodobně naznačuje, že Severní Korea dodává zbraně a munici do Ruska,“ uvedla CSIS. Obsah vagonů, které byly zakryté plachtami, nebylo možné identifikovat.
V hlavním městě Jižní Koreje Soulu se bude konat po deseti letech vojenská přehlídka. Prezident Jun Sok-jol při příležitosti dne vojenských sil poukázal na pevnou spolupráci se Spojenými státy.
Setkání severokorejského a ruského diktátora hodnotí bývalý český generální konzul v Petrohradu a zahraničněpolitický analytik Vladimír Votápek jako slabost ruské strany.
Kim Čong-un je už tři dny v Rusku. S Vladimirem Putinem tam má jednat i o zbrojní dohodě, která by podle některých odborníků umožnila dalšímu velkému hráči, Číně, obcházet protiruské sankce.
Další vývoj je podle Nováka obtížné předpovídat, Ukrajinci ale už pronikli přes první ruskou obrannou linii, která byla nejhustěji zaminovaná, takže další postup by mohl být rychlejší.
O termínu návštěvy má rozhodnout Moskva, „jak jí to bude vyhovovat“. „Putin s radostí přijal a potvrdil svou neměnnou vůli dál pokračovat v tradici rusko-severokorejského přátelství,“ tvrdí KCNA.
„Pro Kima je to perfektní příležitost, jak se zviditelnit jako velký vůdce a jak prorazit zahraniční izolaci,“ popisuje rusko-severokorejské setkání profesor z Masarykovy univerzity Zdeněk Kříž.
Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov se nechtěl vyjádřit k tomu, zda Putin s Kimem budou jednat o dodávkách zbraní. Uvedl nicméně, že obě země spolupracují v „citlivých“ oblastech.
Rakety dopadly u japonského pobřeží, vně japonské výlučné ekonomické zóny, napsala Kjódó. Šlo o balistické rakety krátkého doletu, uvedla jihokorejská armáda.
Putin bude od Kima žádat dělostřelecké granáty a protitankové střely. Severokorejský vůdce bude zase usilovat o technologie pro satelity a ponorky s jaderným pohonem, napsal list The New York Times.
Podle vzhledu ponorka vypadá jako upravené plavidlo třídy Romeo. Tenhle model ze sovětské éry dostala Severní Korea v 70. letech od Číny a ho začala sama vyrábět. Má jich asi 20.
Vyzbrojení námořnictva jadernými zbraněmi je naléhavým úkolem, konstatoval Kim. A přislíbil, že námořnictvu předá další plavidla vybavená taktickými jadernými zbraněmi.
Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un se v září podle Washingtonu chystá za Vladimirem Putinem do Ruska. Důvodem má být vyjednávání o prodeji zbraní Kremlu.
V posledních letech se výrazně zvyšuje velikost a rozsah kybernetických útoků KLDR proti podnikům spojeným s kryptoměnami. To se časově shoduje se zjevným zrychlením jaderného programu.
Konflikt na Ukrajině pokračuje od loňského 24. února. Ruské ministerstvo obrany mezitím informovalo o zničení tří dronů, které se v noci na úterý údajně pokusily zaútočit na Moskvu.