Aerolinky žalují nizozemskou vládu za rozhodnutí omezit provoz v Amsterdamu

Skupina leteckých společností z Evropy a ze Spojených států žaluje nizozemskou vládu za její rozhodnutí omezit kvůli škodlivým emisím provoz na mezinárodním letišti Schiphol v Amsterdamu, jednom z největších v Evropě. Ve společném sdělení v pátek uvedly, že hladinu emisí i hluku jsou schopny snížit, aniž by musely omezovat spoje.

Amsterodam Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sroj společnosti KLM na letišti Schiphol v Amsterodamu

Sroj společnosti KLM na letišti Schiphol v Amsterodamu | Foto: Artur Widak/NurPhoto | Zdroj: Reuters

„Letiště Schiphol významně přispívá k nizozemské ekonomice a přímo i nepřímo poskytuje více než 100 tisíc pracovních míst. Letiště každoročně využívají miliony lidí z celého Nizozemska k obchodním cestám, dovolené, rodinným návštěvám nebo studiu, díky své mezinárodní síti je letiště atraktivní pro zahraniční společnosti, které se chtějí v Nizozemsku usadit,“ píše se ve sdělení.

Dražší než letenka. I levný let s ‚nízkonákladovkou‘ se může prodražit, pozor na odbavení na letišti

Číst článek

Aerolinky považují rozhodnutí vlády za jednostranné, unáhlené a nepochopitelné. Vláda má v úmyslu snížit kapacitu letiště z 500 tisíc na 460 tisíc letů ročně, konečný cíl do roku 2024 je dostat se na 440 tisíc letů za rok.

Žalobu na vládu iniciovala nizozemská vlajková letecká společnost KLM. Ta uvedla, že má podporu mateřské skupiny Air France-KLM i dalších aerolinek spadajících do skupiny. Vedle nízkonákladové letecké společnosti easyJet z Británie žalobu podpořily také letecké společnosti Corendon, TUI či americké aerolinky Delta Air Lines.

KLM uvedla, že letecké společnosti už provedly mnohamiliardové investice, aby splnily krátkodobé i dlouhodobé cíle v souladu se svými vlastními plány na snížení uhlíkových emisí i snahou vlád zajistit čistší životní prostředí. „Kromě negativního dopadu na nizozemskou ekonomiku by snížení kapacity výrazně omezilo možnosti cestování a spojení pro spotřebitele,“ stojí ve společném prohlášení.

Letecké společnosti trvají na tom, že vedle porušení vnitrostátních, evropských a mezinárodních právních předpisů je rozhodnutí nizozemské vlády zbytečné, škodlivé a postrádá řádné odůvodnění. Letecký průmysl už podle nich dosahuje významných výsledků, pokud jde o snižování emisí CO2 a snižování hladiny hluku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme