Obnova Ukrajiny přináší šance českým podnikatelům. Někteří i ve válečných podmínkách rozbíhají projekty

České firmy se stále víc zapojují do obnovy Ukrajiny, přestože válka už tam trvá dva roky a její konec je v nedohlednu. Česká republika převzala patronát nad jednou z největších ukrajinských oblastí – Dnipropetrovskou – a právě tam mají směřovat hlavní aktivity českých společností. Obnova Ukrajiny tak přináší šance i pro české podnikatele. Někteří z nich už i ve válečných podmínkách rozbíhají své projekty

Od stálého zpravodaje Dnipro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci se zapojují do oprav po bojích v Záporoží

Dobrovolníci se zapojují do oprav po bojích v Záporoží | Zdroj: Profimedia

Česká podnikatelská mise nedávno navštívila Dnipro a také druhé největší město regionu Kryvyj Rih. Například firma Warex už tady má konkrétní objednávku. „Na Ukrajině nabízíme modulární výstavbu složitých konstrukcí, jako jsou školky, školy, nemocnice a sociální bydlení, což je v nynější situaci na Ukrajině velice aktuální,“ přibližuje Andrej Zvelidovskij, zástupce firmy Warex pro Ukrajinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z české podnikatelské mise na Ukrajině

„Lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, teď potřebují ubytování a my nabízíme variantu plnohodnotného ubytování, což je dvoupodlažní dům s byty, sprchou, kuchyňkou a ubytovacími prostory. Zatím jde o jeden dvoupodlažní dům, který se bude skládat ze 72 modulových prvků,“ popisuje zakázku.

„Je to sociální program, tudíž zčásti spoléháme na pomoc české vlády v rámci bilaterálních programů humanitární pomoci a zčásti spoléháme na pomoc z Ukrajiny a samozřejmě i na pomoc dárců,“ pokračuje Zvelidovskij.

Po válce by to ale měla být normální komerční spolupráce. „Do budoucna to může být normální, protože se snažíme probourat cestu pro české firmy a české technologie. Na Ukrajině je spousta výrobců modulů nebo kontejnerů, ale je velmi málo těch, kteří mají opravdu zkušenosti s výstavbou takto složitých konstrukcí. Je to bydlení, které je alternativa klasickému stavebnictví s tím, že to děláme za 6-7 měsíců,“ uzavírá.

Oboustranné spolupráce

Další firmou, která už tady v Dnipru navázala kontakty je EMK. Ta mimo jiné nabízí hybridní elektrárny. „To znamená fotovoltaika a plynové elektrárny. Ty mají obrovskou výhodu: jednak jsou levné a jednak také dokážou pokrýt špičkové výkony, které při rozbití infrastruktury velmi dobře zajistí dodávku elektrické energie do měst, obcí, nemocnic a strategické infrastruktury,“ popisuje ředitel společnosti Martin Beutl.

Dvacítka ukrajinských dopravních pilotů cvičí v Česku, projekt má přispět k rekonstrukci Ukrajiny

Číst článek

Firma EMK na Ukrajině našla také subdodavatele pro své jiné projekty. Ti budou pro firmu vyrábět například transformátory: „Je to například firma, která tady dělá elektromotory a výkonovou energetiku. My jim zašleme projektovou dokumentaci a technickou specifikaci na to, co teď realizujeme v Čechách a Německu, a oni na to udělají rozpočet a přesně stanovíme spolupráci,“ vysvětluje.

„Na druhou stranu chceme navíc dodávat komponenty a nové technologie, se kterými pracujeme my a které jsou vyvinuté ve spolupráci s ČVUT Praha a také s německými univerzitami, se kterými v Německu spolupracujeme. Čili je to takový evropský komplex spolupráce v energetice, který je založen na energy transition a ten budeme přenášet i sem na Ukrajinu.“

Další možností jsou nevyužívané energetické zdroje původně určené pro provoz plynovodů, které teď kvůli bojkotu ruského plynu v Evropě fungují jen na 20 procent.

„Byznys samozřejmě není, ale infrastruktura je. Když si představíme přečerpávací zařízení pro plynovod, které má v těch místech spotřebu 100 MW, tak to jsou velmi rychle schopni přebudovat na elektrická zařízení a elektrárny. To jsou nové zdroje, které jsou schopny pokrýt okamžitou spotřebu energie v regionech a dohromady tak zabezpečit industrii okolo,“ navrhuje Beutl.

Tuto podnikatelskou misi zorganizovaly obchodní komory obou zemí, české ministerstvo zahraničí a úřad vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme