‚Palestina je nevyhnutelná.‘ Hamás a další představitelé odsoudili veto USA proti žádosti do OSN

Palestinské teroristické hnutí Hamás, které je u moci v Pásmu Gazy, odsoudilo čtvrteční americké veto v Radě bezpečnosti ohledně palestinské žádosti o plné členství v OSN. Informovala o tom agentura AFP. Krok Spojených států už dříve odsoudila palestinská samospráva, naopak ji dle očekávání podpořil Izrael.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka OSN. Ilustrační foto.

Rada bezpečnosti OSN podporuje myšlenku dvou států - Izraele a Palestiny (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Hamás (…) ujišťuje svět, že náš lid bude pokračovat ve svém boji až do vytvoření (…) nezávislého a plně suverénního palestinského státu s Jeruzalémem jako svým hlavním městem,“ uvedlo hnutí, které loni 7. října vyvolalo svým teroristickým útokem na izraelské území současnou válku s Izraelem v Pásmu Gazy.

Izraelský návrh dohody o příměří je podle Hamásu nekompromisní, nesplňuje palestinské požadavky

Číst článek

Americké veto se vztahuje k návrhu rezoluce, jenž doporučoval 193člennému Valnému shromáždění OSN „přijmout Stát Palestina jako člena Organizace spojených národu“.

Palestinci mají v OSN od roku 2012 na základě rozhodnutí Valného shromáždění status pozorovatele. K získání plnohodnotného členství je ale zapotřebí souhlas Rady bezpečnosti a dvou třetin Valného shromáždění.

Dva státy vedle sebe?

Agentura AP poznamenala, že Palestinu již uznalo přibližně 140 zemí sdružených v OSN. Její žádost o plné členství by proto patrně v rámci Valného shromáždění nenarazila na překážky. Rada bezpečnosti OSN zároveň dlouhodobě podporuje myšlenku dvou států žijících vedle sebe v bezpečných a uznaných hranicích.

Spojené státy své čtvrteční rozhodnutí odůvodnily tím, že by nezávislý palestinský stát měl být ustaven skrze přímá jednání mezi Izraelem a palestinskou samosprávou, nikoliv prostřednictvím OSN.

Palestinci chtějí mít vlastní stát na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě, tedy na územích, kterých se Izrael zmocnil za války v roce 1967. Z Pásma Gazy se Izrael stáhl v roce 2005 a nyní ho ovládá Hamás. Palestinská samospráva v čele s prezidentem Mahmúdem Abbásem má na Západním břehu omezenou samosprávu.

World Press Photo vyhrál snímek z válečné Gazy. Žena na něm drží mrtvou neteř v náručí

Číst článek

Abbásem vedená samospráva ve čtvrtek americké veto rovněž podle očekávání kritizovala. „Tato agresivní politika USA vůči Palestině, jejímu lidu a legitimním právům představuje nehorázný útok na mezinárodní právo a vybízí k pokračování genocidní války proti našemu lidu (…), která dále posouvá region na okraj kolapsu,“ uvedla podle AFP.

Palestinský velvyslanec při OSN Rijád Mansúr po čtvrtečním hlasování uvedl, že neúspěch rezoluce „vůli ani odhodlání“ Palestinců nezlomí. „V našem úsilí neustaneme. Stát Palestina je nevyhnutelný. Je skutečný. Pro některé je možná vzdálený, ale pro nás je blízko,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme