Rusko se užasle diví, že Poláci nepozvali Putina na vzpomínkovou akci k vypuknutí druhé světové války

Rusko vyjádřilo nevoli nad tím, že se Varšava rozhodla připomenout si 80. výročí vypuknutí druhé světové války jen s nejbližšími spojenci a bez ruského prezidenta Vladimira Putina. Před deseti lety se Putin vzpomínkové akce v Gdaňsku zúčastnil. Nynější polské rozhodnutí nepozvat Putina do Gdaňsku ale podle agentury AFP souvisí spíše s aktuální situací než s historickými důvody.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Alexei Nikolskyi/Kremlin | Zdroj: Reuters

Válka začala 1. září 1939 útokem nacistického Německa proti Polsku. K německým vojákům se o 17 dní později přidali i sovětští, kteří – po dohodě Moskvy a Berlína – zabrali východní část Polska. Sovětský svaz se stal protivníkem říše Adolfa Hitlera až po překvapivém německém útoku na Sovětský svaz 22. června 1941.

Vyvoláváte nezdravou atmosféru, vzkázala Moskva do Prahy kvůli kauze pronájmu bytů ruskou ambasádou

Číst článek

Ruské ministerstvo zahraničí ve středečním prohlášením vyjádřilo „úžas“ nad tím, že Polsko si chce výročí připomenout jen ve společnosti představitelů členských zemí Evropské unie, Severoatlantické aliance a několika postsovětských republik. Polsko tím podle ruské diplomacie ignoruje „historickou logiku“ a snaží se přeměnit zářijovou vzpomínku na „tajnou“ schůzku.

‚Nenašlo se místo pro Rusko‘

„I přes nezpochybnitelně rozhodující příspěvek naší země k porážce Hitlerovy říše a osvobození Polska od nacistických okupantů se v plánech nenašlo místo pro Rusko,“ zdůraznilo ruské ministerstvo.

Kancelář polského prezidenta Andrzeje Dudy sdělila AFP, že klíčové pro pozvání nebyly historické, ale spíše aktuální důvody. „Dramatické události si Polsko připomene se zeměmi, se kterými v současnosti úzce spolupracuje na zachování míru ve světě na základě dodržování mezinárodního práva,“ uvedla Dudova kancelář.

Moskva rozmístila na Krymu bombardéry Tu-22M3. ‚Mění rovnováhu sil v regionu,‘ řekl ruský senátor

Číst článek

Prezidentův spolupracovník Krzysztof Szczerski poznamenal, že operovat historickou logikou v souvislosti se zářím 1939 je problematické. Dodal, že právě agresoři ze září 1939 porušili mezinárodní právo, což i v současnosti zůstává hlavní hrozbou míru.

Komplikované vztahy

Západ odsuzuje Rusko za anexi Krymu na jaře 2014 a za podporu separatistů válčících na východě Ukrajiny.

Moskva často vyčítá Západu, že zapomíná, že Sovětský svaz zachránil svět před Hitlerem za cenu 27 milionů mrtvých. Vítězství Rudé armády je v Rusku stále zdrojem velké národní hrdosti.

Putin nebyl pozván ani na 70. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětimi sovětskými vojáky v lednu 2015.

Vztahy Ruska a Polska jsou historicky velmi složité, nejen kvůli paktu Ribbentrop-Molotov, jímž hitlerovské Německo a Stalinovo Rusko v roce 1939 uzavřely dohodu o neútočení a rozdělily si oblasti vlivu v Evropě, což výrazně postihlo právě Polsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme