Summit V4 se kvůli sporu Polska a Izraele neuskuteční. Babiš do Jeruzaléma přesto odletí

Summit V4 se v Izraeli neuskuteční, řekl premiér Andrej Babiš. Mohl by se konat v druhé půli roku. V Izraeli se kvůli neúčasti Polska uskuteční bilaterální jednání představitelů států s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Polsko se plánovaného summitu odmítlo účastnit kvůli údajným protipolským výrokům Izraele. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawiecki, kterého citovala polská tisková agentura PAP.

Varšava (Aktualizováno: 13:56 18. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki

Polský premiér Morawiecki (na snímku) požadoval od Izraele vyjádření k tomu, co řekl jeho představitel o vyvražďování Židů. | Zdroj: Reuters

Premiéři Maďarska a Polska budou mít stejně jako Babiš s předsedou izraelské vlády bilaterální schůzky. Babiš v pondělí řekl, že vrcholná schůzka visegrádských zemí s Izraelem by mohla být v náhradním termínu ve druhém pololetí letošního roku; nyní se uskuteční pouze bilaterální jednání mezi izraelskými představiteli a zbylými visegrádskými státy. Summit V4 by se podle Babiše mohl konat, až bude Česká republika skupině čtyř středoevropských států předsedat. 

Babiš v rámci cesty, kterou zakončí ve středu v Tel Avivu, navštíví také továrnu výrobce sodovkovačů Soda Stream či gigant v oblasti autonomních vozidel Mobileye. Premiéra čeká také návštěva Českého domu či setkání se zástupci z oblasti bankovnictví, energetického průmyslu, kybernetické bezpečnosti a vojenského průmyslu. Ve středu Babiš s chotí Monikou položí věnec u památníku obětí holokaustu Jad vašem. Program pak završí v Tel Avivu setkáním se zástupci podnikatelské a vědecké sféry a návštěvou Peresova inovačního centra a Zemědělského inovačního institutu Volcani.

Morawiecki si s Netanjahuem vyjasnil výroky ‚o vraždění Židů,‘ ale na summit V4 do Izraele nepoletí

Číst článek

Spor mezi Polskem a Izraelem vyvolaly komentáře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a nejnověji také úřadujícího ministra zahraničí Jisraela Kace o podílu Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války.

To, že by Netanjahu polský národ obviňoval z podílu na holokaustu, popřela izraelská velvyslankyně ve Varšavě. O chybné interpretaci Netanjahuových slov hovořil i úřad izraelského premiéra. Netanjahu kvůli sporu v neděli s Morawieckým telefonoval a podle polských médií mu řekl, že absolutně neměl na mysli, že by všichni Poláci kolaborovali, ale že mu šlo pouze o individuální případy.

V neděli a v pondělí však premiérova slova potvrdil a ještě zesílil úřadující izraelský ministr zahraničí Kac, podle něhož je polský antisemitismus historickou skutečností.

Nepřijatelné a rasistické

Morawiecki v neděli svou cestu do Izraele odvolal a vedením delegace pověřil ministra zahraničí Jacka Czaputowicze. Diplomatický spor se ale ještě prohloubil po Kacových prohlášeních.

„Očekáváme jasnou odpověď na zavrženíhodná, nepřijatelná a rasistická slova nového izraelského ministra zahraničí. Pokud se tato reakce neuskuteční, polský ministr zahraničních věcí se summitu visegrádské čtyřky v Jeruzalémě nezúčastní,“ uvedl podle agentury PAP premiér Morawiecki. V pondělí oznámil, že se schůzky V4 účastnit nebude. Kvůli sporu se nakonec summit neuskuteční.

Konferenci ve Varšavě doprovodila demonstrace proti Íránu. Podle médií za ní stojí modžáhedové

Číst článek

Nový izraelský ministr zahraničí v neděli v televizním rozhovoru uvedl, že je sice pro zachování dobrých vztahů s Polskem, nicméně zopakoval názory některých izraelských politiků na téma polského antisemitismu. Své postoje potvrdil i v pondělním interview pro izraelský státní rozhlas.

„Dějinnou pravdu nelze změnit. Mnoho Poláků kolaborovalo s nacisty a podílelo se na zabíjení Židů během holokaustu. Antisemitismus byl Polákům vrozený před holokaustem, během něj i po něm,“ řekl podle Reuters v rozhlase Kac, jehož rodiče přežili hromadné vraždění Židů během druhé světové války. V nedělním rozhovoru pro televizi Rešet 13, z něhož citoval The Times of Israel, zase prohlásil, že Poláci „nasáli svůj antisemitismus s mateřským mlékem“.

Česká republika a Izrael dlouhodobě udržují politickou, bezpečnostní a ekonomickou spolupráci; Izrael představuje největší odbytiště pro český export na Blízkém východě a Praha je pro Izraelce atraktivní turistickou destinací. Strategické partnerství se vyznačuje také vysokou intenzitou vrcholných návštěv; první mezivládní konzultace s Izraelem se uskutečnily v roce 2011 v Jeruzalémě.

Velké osobní sympatie k židovskému státu chová také český prezident Miloš Zeman, který dlouhodobě usiluje o přemístění české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, což důrazně zopakoval při svém projevu v izraelském parlamentu loni v listopadu. Definitivní slovo v této otázce ale má česká vláda; postoj ministerstva zahraničí je zdrženlivý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme