Výsledky v polských parlamentních volbách přibývaly pomalu. Byla vysoká účast, potřetí vyhrál PiS

Velký zájem voličů, fronty před volební místností ještě dlouho po půlnoci, následuje pomalé sčítání výsledků. Nejvíce procent si udržela vládnoucí národně-konzervativní Právo a spravedlnost, nejsilnější vyzývatel Občanská koalice skončila druhá. Překvapením nedělního hlasování byl zisk Třetí cesty. Kromě parlamentu volili Poláci také v referendu, které bylo ale pro malou účast neplatné.

Aktualizováno Varšava (Aktualizováno: 19:28 16. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové strany Právo a spravedlnost (PiS) a jejich příznivci oslavují poté, co získali 36,8 procenta hlasů v polských parlamentních volbách 15. října 2023 v Krakově.

Členové strany Právo a spravedlnost (PiS) a jejich příznivci oslavují poté, co získali 36,8 procenta hlasů v polských parlamentních volbách 15. října 2023 v Krakově. | Zdroj: Reuters

Nejprve se sčítaly okrsky v malých městech a vesnicích, které tradičně představovaly silné základny vládního tábora. S přibývajícími procenty byl patrný nárůst podpory opozičních stran.

Státní volební komise zveřejňovala výsledky pomalu. Konečný součet vydala v pondělí večer, přečíst si ho můžete ZDE.

Podle odhadů výsledků (tzv. exit polls) zveřejněných v neděli večer po oficiálním závěru voleb sice PiS v čele s Jaroslawem Kaczyńským získalo největší počet hlasů, ve 460členném Sejmu na většinu potřebnou pro sestavení vlády však nedosáhne.

Šanci na návrat k moci po osmi letech tak získala proevropská Občanská koalice vedená někdejším polským premiérem a později předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Ta plánuje vytvořit koalici se středovou Třetí cestou a Lewicí.

V nedělních volbách hlasovalo 72,9 procenta voličů, nejvíce od pádu komunismu v roce 1989. U volebních místností ve velkých městech se tvořily několikahodinové fronty, komisím chyběly volební lístky.

Polská opozice má nakročeno k sestavení vlády. Právo a spravedlnost by naopak potřebovalo hodně ‚Jidášů‘

Číst článek

„Ukazuje to na obrovskou mobilizaci voličů, největší v dějinách novodobého Polska. Ani v roce 1989 nebyla účast na takové úrovni,“ uvedl v ranním speciálu Radiožurnálu polský novinář Jakub Medek, bývalý redaktor listu Gazeta Wyborcza, který nyní působí v rádiu TOP FM.

„Co to přesně znamená, zatím nevíme. Ale zdá se, že to znamená hlavně mobilizaci té části voličů, která chce v Polsku změnu. Předběžné výsledky poukazují na to, že největší volební účast byla ve velkých městech, která jsou většinou, ne-li všechna opoziční,“ doplnil.

Vítězství zopakovala vládnoucí strana Právo a spravedlnost, už potřetí v řadě. Na sestavení kabinetu to ale nemusí stačit. Komplexně se tématu věnujeme v analýze ZDE.

Naopak nízká účast byla v referendu, jehož konání prosadila vláda PiS. Účastnilo se ho 40 procent voličů, tedy méně než polovina, a jeho výsledky nebudou závazné.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme