‚Sankce by měly být maximální‘, vyzval ke zpřísnění postihů Ruska Zelenskyj na fóru v Davosu

Sankce mezinárodního společenství vůči Moskvě by měly být „maximální“ včetně embarga na ruskou ropu či úplného zákazu obchodování s Ruskem. V projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu (WEF) to v pondělí podle agentury AP řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyzval také k urychlení dodávek zbraní Ukrajině.

Sledujeme online Davos (Švýcarsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský během projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský během projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu | Foto: Arnd Wiegmann | Zdroj: Reuters

„Sankce by měly být maximální, aby Rusko a každý další potenciální agresor, který chce vést brutální válku proti svému sousedovi, jasně věděl, jaké budou okamžité důsledky jeho jednání,“ řekl Zelenskyj účastníkům fóra, na něž se obrátil cestou videospojení. Podle něj by sankce měly být precedentem, který bude fungovat po desetiletí.

Vyslovil se také pro úplné stažení zahraničních společností z Ruska a uvedl, že Ukrajina potřebuje finanční prostředky v hodnotě nejméně pěti miliard dolarů (115 miliard korun) měsíčně. „Kdybychom dostali 100 procent našich potřeb najednou už v únoru, výsledkem by byly desítky tisíc zachráněných životů. Proto Ukrajina potřebuje všechny zbraně, o které žádáme, nejen ty, které nám byly poskytnuty,“ řekl Zelenskyj.

Ruský voják dostal za zastřelení civilisty doživotí. Jedná se o první trest za válečné zločiny na Ukrajině

Číst článek

Skupina sedmi předních světových ekonomik G7 se v pátek dohodla, že poskytne Ukrajině hospodářskou pomoc ve výši 19,8 miliardy dolarů (456 miliard korun), aby nedostatek finančních prostředků nesnižoval obranyschopnost Ukrajiny.

Švýcarské horské středisko Davos hostí zasedání WEF po dvouleté přestávce způsobené pandemií nemoci covid-19. Z velké části mu dominuje válka na Ukrajině. Na programu jednání jsou však také témata jako zotavení z pandemie, řešení klimatických změn, využití nových technologií, kybernetická bezpečnost, transformace průmyslu a inovace či urychlení takzvaného kapitalismu zainteresovaných, tedy systému, jehož cílem je vytvářet dlouhodobé hodnoty, nikoliv maximalizovat zisk.

Zelenskyj, který po svém vystoupení sklidil ovace ve stoje, zopakoval, že Rusko blokuje v ukrajinských přístavech vývoz kriticky důležitých potravin, jako je pšenice a slunečnicový olej. Ukrajina a Rusko jsou významnými vývozci obilí a slunečnicového oleje a přerušení exportu ohrožuje dodávky potravin do zemí Afriky, Blízkého východu či některých částí Asie.

Kromě Zelenského videoprojevu se konference osobně účastní také početná ukrajinská vládní delegace, která se snaží vyjednat co největší podporu Západu v boji Ukrajiny proti Rusku.

Rusko by za normálních okolností mělo na Světovém ekonomickém fóru (WEF) vlastní dům, který by sloužil jako výkladní skříň pro podnikatele a investory. V letošním roce však byly prostory na hlavní ulici v Davosu přeměněny ukrajinskými umělci na „dům ruských válečných zločinů“, který zobrazuje utrpení a devastaci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme