Tělo jednoho z viníků rwandské genocidy bylo nalezeno v Kongu, oznámila OSN

Tělo jednoho z nejhledanějších lidí viněných z rwandské genocidy Augustina Bizimany bylo identifikováno v hrobě v Kongu. V pátek to oznámila agentura Reuters. Minulý týden se podařilo ve Francii dopadnout jiného podezřelého Féliciena Kabugu, považovaného za hlavního finančníka vyvražďování, při němž v roce 1994 zemřelo na 800 000 lidí.

Haag Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masový hrob obětí genocidy ve Rwandě, během které zmasakrovali hutuští extremisté za 100 dní na 800 tisíc lidí

Augustin Biziman, který pravděpodobně zemřel v roce 2000 v Kongu, byl obviněn mimo jiné z genocidy, vraždy a znásilnění. | Foto: Corinne Dufka | Zdroj: Reuters

Rwandskou genocidou se nyní zabývá Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT) a jeho prokurátor Serge Brammerz v pátek v prohlášení oznámil nález a identifikaci Bizimanova těla.

Bizimana byl ministrem obrany a patřil k lidem obviněným Mezinárodním trestním tribunálem pro Rwandu, jež se zatím nepodařilo dopadnout. Podle Brammerzova prohlášení zemřel zřejmě v roce 2000 v Kongu a jeho tělo se podařilo identifikovat pomocí rozboru DNA. Bizimana byl obviněn v 13 bodech, k nimž patří genocida, vražda a znásilnění.

‚Naprostý horor, zde je srdce temnoty.‘ Od hrůzné genocidy ve Rwandě uplynulo čtvrt století

Číst článek

„Bizimana byl považován za odpovědného za vraždy bývalé premiérky Agathe Uwilingiyimanaové, deseti belgických členů mírového sboru OSN a civilistů z řad Tutsiů v pěti rwandských oblastech,“ stojí v prokurátorově prohlášení.

Kabuga stanul ve Francii tento týden před soudem. Je podezřelý, že podporoval hutuské ozbrojené složky Interahamwe, které během 100 dní v roce 1994 zmasakrovaly asi 800 000 příslušníků tutsijského obyvatelstva i umírněné členy kmene Hutuů. Asi 2,7 milionu lidí muselo tehdy ve Rwandě uprchnout ze svých domovů.

Vyšetřováním genocidy byl pověřen Mezinárodní tribunál pro Rwandu, který fungoval v letech 1997 až 2015 a v jehož práci pokračuje MICT. Původní soud za své působnosti odsoudil přes 60 strůjců masového vraždění. Před tribunálem stanuli hlavně vysoce postavení představitelé režimu, méně významné pachatele násilností soudí místní soudy a lidové tribunály.

Brammertz oznámil, že jeho úřad stále stíhá bývalého velitele prezidentské gardy Protaise Mpiranyu a pět dalších Rwanďanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme