Severní a Jižní Korea jednaly poprvé od loňského útoku

Jižní a Severní Korea spolu poprvé jednaly od útoku na ostrov Jonpchjong. Při jeho bombardování loni v listopadu přišli o život čtyři Jihokorejci. Dnešní setkání vojenských představitelů obou armád pak mělo připravit podmínky pro další rozhovory na vysoké úrovni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrov Jonpchjong. Sporná námořní hranice mezi Severní a Jižní Koreou

Ostrov Jonpchjong. Sporná námořní hranice mezi Severní a Jižní Koreou | Foto: Robert Mikoláš

Rozhovory v Pchanmundžomu, kde byla mimochodem v roce 1953 příměřím ukončena korejská válka, se odehrávaly pouze na úrovni plukovníků. Odborníci je proto považují za první krok k možné normalizaci vztahů na Korejském poloostrově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání Severní a Jižní Koreje sledovala redaktorka Radiožurnálu Kateřina Procházková

Před rozhodujícím jednáním na vysoké úrovni se tak prý může uskutečnit ještě několik podobných schůzek.

Jak ale dnes řekl mluvčí jihokorejského ministerstva obrany, jednání nejvyšších představitelů obou armád se uskuteční pouze po omluvě Severokorejců za poslední dva loňské incidenty - bombardování ostrovu Jongpchjong a potopení jihokorejské vojenské lodi Čchonan.

Jižní Korea chce rovněž záruky, že se Severokorejci nedopustí dalších podobných útoků a že se vzdají svého vojenského jaderného programu.

KLDR se snaží o obnovu hospodářské pomoci

Za angažovaností KLDR stojí především snaha o obnovu hospodářské pomoci. Jih ale jakoukoliv pomoc podmiňuje omluvou a vyjádřením lítosti. To je podle koreanisty Petra Bláhy nepravděpodobné.

„Severokorejci interpretují schůzku tak, že jde o výměnu názorů, a omlouvat se zřejmě nehodlají. Celá jejich ideologie a jejich komunistický režim stojí na ideologickém pilíři, který neustále hovoří o tom, že KLDR je tou vítěznou mocí a tou zemí, která nikdy neprovokuje, ale bývá napadena,“ připomněl Bláha.

Jiný expert na severokorejské otázky Andrej Lankov z univerzity v Soulu dnešní schůzku okomentoval skepticky. Když totiž Pchjongjang podle něj něco potřebuje, tedy peníze, nejprve zvýší napětí, poté začne útočit na soucit a nakonec zahájí jednání, kterým se pokusí něco získat. Když pak nedostane, co chce, vrátí se ke konfrontačnímu tónu, míní Lankov.

Martin Hromádka, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme