'Pracujeme v nepřátelské atmosféře'. Zaměstnanci slovenské televize a rozhlasu se postavili vedení

Šedesát redaktorů, moderátorů a spolupracovníků slovenské veřejnoprávní televize a rozhlasu RTVS podepsalo otevřený dopis. Popisují v něm napjatou situaci v instituci i nedůvěru vůči svým nadřízeným a jejich schopnosti ustát tlaky, kterým médium čelí.

Bratislava (Aktualizováno: 22:06 4. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo slovenské veřejnoprávní televize v Bratislavě

Budova RTVS. | Foto: Tomáš Benedikovič | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Atmosféra ve zpravodajství RTVS je už několik měsíců napjatá. Bojujeme s nedůvěrou vůči našim nadřízeným, vůči jejich úmyslům a schopnostem,“ píše se v úvodu dopisu, který je adresován posluchačům a divákům.

Svoboda lidí ve slovenské veřejnoprávní televizi je ohrožena, říká tvář zastaveného pořadu Reportéri

Číst článek

RTVS (Rádio a televize Slovenska - pozn. red.) se podle redaktorů místo dohánění aktuálních trendů vrací v čase. 

„Nevěříme, že naši nadřízení jsou schopni ochránit redakci před silnými tlaky zvenčí. (...) Odmítáme tlak managementu, aby naše reportáže a diskuse uměle vyvažovaly osoby, které koketují s dezinformačními médii, absentuje u nich expertiza pro danou oblast, případně se netají politickými ambicemi.“

Jádro kritiky dopisu míří na vedení zpravodajství. „Většinou jde o lidi, kteří překročili nepsané novinářské pravidlo a přišli z tiskových oddělení. Doposud ale nezavedli mechanismus, který by vyloučil možný vliv jejich konfliktu zájmů na obsah zpravodajství.“

Pracovníci televize a rozhlasu varovali, že oslabená redakce nebude schopná vnější tlak ustát, což vyústí v ovlivnitelnost zpravodajství a v ohrožení veřejnoprávní služby. Téměř 60 novinářů, kteří dopis podepsali, tvoří zhruba třetinu zpravodajského týmu.

Ředitelem Sekce zpravodajství a publicistiky se v březnu stal Vahram Chuguryan, který v minulosti pracoval v tiskových odborech ministerstev vedených stranami SNS a Smer. Za vedoucí odboru rozhlasového zpravodajství byla loni jmenována Petra Stano Maťašovská, předtím ředitelka odboru komunikace na ministerstvu vedeném stranou Most-Híd.

Na Chuguryana reagovala i jiná část dopisu, která označila za lež jeho tvrzení, že některým redaktorům nejde o profesionální práci, ale o zasahování do politiky. Spor redakce s Chuguryanem vznikl poté, co ředitel zpravodajství redaktorům doporučil nenosit ve vysílání odznaky připomínající si zavražděného kolegu Jána Kuciaka.

Otevřený dopis přichází i poté, co byl oznámen odchod šéfeditorky zahraničního zpravodajství v rozhlasu Oľgy Bakové. Zkušené reportérce, který mimo jiné působila jako zpravodajka České televize na Slovensku, zrušilo vedení pracovní pozici a nedokázalo jí nabídnout adekvátní pozici.

Baková v rozhovoru pro portál Aktuality.sk řekla, že od nástupu nového vedení jí už nebylo umožněno se například účastnit celoredakčních porad.

Logo slovenské veřejnoprávní RTVS. | Zdroj: Repro RTVS

Radikální jádro

Na dopis už reagoval generální ředitel RTVS Jaroslav Rezník a další členové vedení.

„Radikální mladé jádro zpravodajství místo toho, aby věnovalo energii sebevzdělávání a pozorně naslouchalo, jaké nové výzvy se mu nabízí, respektive aby se na nich spolupodílelo, se rozhodlo stavět barikádu zevnitř, hledat nepřítele a křičet na ostatní,“ stojí ve stanovisku, z něhož citoval Denník N.

Dodal, že zkušenější redaktoři se často bojí říci svůj názor, aby se nestali terčem výpadů mladších kolegů.

„Zapomněli se veřejnosti svěřit, že právě nové vedení je trpělivě vrací ke kultuře tvorby pro veřejnoprávní médium, na kterou mnozí zatím svými kvalitami nedosáhli, a ke kultuře jazyka, kterou mnozí ztratili,“ píše vedení. 

Podle něj dělá protest redaktorů z diváků a posluchačů rukojmí a pouze odvádí pozornost od snahy „zlikvidovat každé nové vedení“.

Ředitel kritizoval i práci redaktorů, která podle něj „nejednou obtěžuje diváka a posluchače neprofesionalitou, tendenčností, podsouváním vlastních názorů nebo emočně přehnanou interpretací“.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme