Soud na Slovensku zablokoval další personální rozhodnutí nového ministra vnitra Eštoka

Soud na Slovensku pozastavil platnost dalšího personálního rozhodnutí nového ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka, který po říjnovém nástupu nynější vlády do úřadu odstartoval rychlé výměny ve vedení policie a také postavil mimo službu skupinu elitních kriminalistů.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nově soud předběžným opatření rozhodl, že se do práce může vrátit i jeden ze zmíněných vyšetřovatelů elitní policejní jednotky NAKA, informoval dnes jeho právník Peter Kubina, který také zveřejnil soudní rozhodnutí.

Už dříve jiný soudce vrátil do funkce policejního viceprezidenta Branko Kišše, kterého chtěl ministr vnitra odstavit z vedení policie tím, že zrušil jeho pracovní pozici.

‚Demonstrace síly‘ neodhalila jediného ilegálního migranta. Slovenská bezpečnostní akce po dni končí

Číst článek

V obou případech soudci Městského soudu Bratislava IV uvedli, že ministr vnitra nemohl personálně zakročit proti těmto policistům bez souhlasu slovenského úřadu na ochranu oznamovatelů, protože pracovníci měli postavení „chráněného oznamovatele“, takzvaného whistleblowera. Kubina zastupuje i další policisty, kteří se právně brání proti postupu ministra; zatím není známo, zda v jejich případech už soud rozhodl.

Šutaj Eštok už po rozhodnutí ve věci Kišše tvrdil, že městský soud neměl pravomoc předběžné opatření vydat. Ministr se rovněž hájil tím, že on sám zákon neporušil. Tvrdě kritizoval soudce, který předběžné opatření vydal, později se mu však omluvil.

„Ministr vnitra Šutaj Eštok postavil elitního vyšetřovatele NAKA mimo službu nezákonně. Už druhé rozhodnutí soudu, které potvrzuje, že ministr vnitra ignoruje zákon,“ napsala na internetu exministryně spravedlnosti Mária Kolíková. Kolíáková už dříve zpochybnila tvrzení ministra vnitra, že civilní soud neměl pravomoc rozhodovat o jeho personálních rozhodnutích.

Ficova vláda se chopila moci a začaly čistky. Končí šéf policie i tým vyšetřující citlivé korupční kauzy

Číst článek

Šutaj Eštok se po nástupu nové vlády chtěl dvou policejních viceprezidentů, mezi nimi i Kišše, zbavit zrušením jejich funkcí. Ministr také odvolal policejního prezidenta Štefana Hamrana, a to jen pár dní před jeho předem ohlášeným odchodem z policie.

Mimo službu též postavil skupinu stíhaných příslušníků elitní policejní jednotky, kteří v minulosti například vyšetřovali kauzy z období dřívějšího vládnutí strany Směr-sociální demokracie nynějšího premiéra Roberta Fica. Elitní vyšetřovatelé byli podle slovenských médií předloni obviněni v souvislosti s takzvanou válkou v bezpečnostních složkách země.

Ministra vnitra za způsob personálních výměn dříve kritizovaly opoziční strany, vybídly ho k rezignaci a v této souvislosti také podaly trestní oznámení. Po očekávaném vyslovení důvěry Ficově vládě ve sněmovně hodlá opozice vyvolat hlasování o odvolání ministra vnitra. Většinu ve sněmovně ale mají vládní strany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme