Rakousko omezovalo přídavky na děti žijící v cizině. Porušilo tím unijní právo, rozhodl Soudní dvůr EU

Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že rakouské omezování přídavků na děti tamních zaměstnanců, které žijí v cizině, porušuje unijní právo. Ve čtvrtek o tom informovala rakouská tisková agentura APA. Dosud vyplácené rakouské přídavky na základě takzvané indexace odpovídají životním nákladům v zemích pobytu dětí.

Lucemburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní dvůr Evropské unie

Soudní dvůr Evropské unie | Foto: Soudní dvůr Evropské unie

Lidé z chudších členských zemí včetně Česka či Slovenska na základě indexace dostávají v Rakousku na své děti žijící doma méně peněz, zatímco zaměstnanci z bohatších zemí naopak více.

Tisíc Čechů a Slováků žaluje Rakousko kvůli indexaci dávek, zemi viní z porušení evropského práva

Číst článek

Úprava výše přídavků na děti, daňových slev na děti a dalších výhod u občanů EU, kteří pracují v Rakousku, ale jejichž děti žijí v zahraničí, je v rozporu s unijním právem, uvedl soud se sídlem v Lucemburku.

Rakousku nyní podle deníku Der Standard hrozí zpětné výplaty přídavků dotyčným rodinám. Rakouské ministerstvo pro rodinu ujistilo, že Rakousko je na jakékoli právní důsledky rozhodnutí unijního soudního dvora připraveno. Ministryně Susanne Raabová už v květnu naznačila, že Rakousko by případně muselo doplatit 220 milionů eur (více než 5,4 miliardy korun).

Diskriminace pracovníků

Indexace přídavků na děti byl prestižní projekt první vlády lidovců (ÖVP) a svobodných (FPÖ) v čele s lidoveckým kancléřem Sebastianem Kurzem. Opatření napadla Evropská komise, podle níž je diskriminační a v rozporu s unijními předpisy o volném pohybu pracovníků. Komise proto podala v květnu 2020 žalobu u Soudního dvora EU, který jí dal za pravdu.

Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo, říká generální advokát soudu EU

Číst článek

„Tento mechanismus představuje neodůvodněnou nepřímou diskriminaci na základě státní příslušnosti migrujících pracovníků,“ konstatoval soudní dvůr. Rakouská norma podle něj porušuje nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení.

Tato unijní norma slaďující pravidla sociálních systémů vychází z toho, že pokud cizinci v nějaké členské zemi platí daně a sociální příspěvky, mají nárok na podpůrné dávky ve stejné výši jako místní občané.

Komisi v žalobě podpořily Česko, Chorvatsko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko a Slovensko, zatímco Dánsko a Norsko vstoupily do řízení jako vedlejší účastníci podporující Rakousko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme