Stabilita eurozóny je pro Česko životně důležitá, říká státní tajemník

Řecká vláda nechce ustoupit od plánů uspořádat referendum o dalším balíku zahraniční finanční pomoci spojeného s úspornými kroky. Kabinet se naopak jednomyslně postavil za premiéra Papandrea, který svým záměrem překvapil snad všechny. Média mluví o hazardu s nejistým výsledkem, jiná používají ještě ostřejší výrazy. Podle Papandrea by ale referendum dalo vládě jasný mandát k nepopulárním škrtům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Jorgos Papandreu před zástupci německého průmyslu

Řecký premiér Jorgos Papandreu před zástupci německého průmyslu | Zdroj: Reuters

Úřad vlády k otázce řeckého referenda nezastává oficiální pozici, podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Vojtěcha Bellinga je ale kompetencí každého státu, jakým způsobem má nastavené vnitrostátní schvalovací mechanismy.

Existují ale jisté výhrady: „Zaprvé je trochu nestandardní rozhodovat v referendu o věcech týkajících se finančně-rozpočtových záležitostí státu, to je opravdu velmi neobvyklé. Druhý problém je, že řecká vláda tento krok předem neavizovala svým evropským partnerům.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling rozebírá postoj České republiky k situaci v Řecku

Belling upozorňuje na to, že minulý týden probíhal summit Evropské unie a eurozóny, kde se Řecko o myšlence referenda vůbec nezmínilo, přestože s ním zúčastněné státy velmi intenzivně vyjednávaly.

Vývoj v Řecku se podle Bellinga nepříjemně dotkne i České republiky. „Česká republika je země, která je exportně závislá na eurozóně. Stabilita eurozóny a stabilita eura je proto pro nás životně důležitá a jakýkoliv krok, který tuto stabilitu ohrožuje, což nepochybně ohlášení referenda je, se nás dlouhodobě a koneckonců i krátkodobě může negativně dotknout,“ vysvětluje.

ČTĚTE TAKÉ: Kvůli referendu se v Řecku bouří společnost i politici

Belling se domnívá, že v současné chvíli záleží na tom, jak bude Řecko dále postupovat – jakým způsobem referendum připraví, jak formuluje konkrétní otázku nebo jaký termín pro konání referenda zvolí. Předpokládá, že eurozóna si bude muset připravit různé krizové scénáře, její reakce ale budou racionální.

O skutečných motivech se spekuluje

Pokud by Řecko nakonec záchranný plán odmítlo, bylo by rozhodující, zda by se jednalo o odmítnutí celého záchranného plánu, nebo jen některých jeho parametrů, míní Belling. A dodává, že by odmítnutí každopádně zvýšilo riziko insolvence země:

„Pokud by Řecko nezískalo ony prostředky, tak by mu lidově řečeno došly velice rychle peníze a nemělo by z čeho platit nejen své dluhy, ale i základní výdaje na provoz vlády.“

ČTĚTE TAKÉ: Bureš: Neřízený bankrot Řecka by byl nebezpečím pro celou Evropu

Skutečné motivy premiéra Papandrea jsou podle Bellinga předmětem spekulací, pozici vlády by ale jistě posílilo, kdyby v referendu získala podporu a mohla se tak opřít o obyvatelstvo.

„Na druhé straně se spekuluje i o tom, že se může jednat o krok, který má posílit vyjednávací pozici Řecka v tom, aby podmínky přijaté pomoci byly co nejmírnější, aby reformy byly co nejslabší, což by samozřejmě nebylo nic dobrého pro nás, ani pro eurozónu a konec konců ani pro Řecko samotné,“ uzavírá Belling.

Jaroslav Beránek, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme