Bidenova manželka se omluvila za stereotypní výroky o Hispáncích. Jejich komunitu přirovnala k tacos

Manželka amerického prezidenta Jill Bidenová se v úterý omluvila za stereotypní výroky, které v pondělí pronesla na adresu Hispánců. Jejich komunitu přirovnala k snídaňovým tacos, které se podávají v texaském městě San Antonio, či k obchodům spojovaným se španělsky mluvícími komunitami v newyorské čtvrti Bronx, takzvaných bodegas. Podle kritiků Bidenová ukázala, že má omezené kulturní obzory, napsala agentura AP.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První dáma Spojených států Jill Bidenová

První dáma Spojených států Jill Bidenová | Zdroj: Reuters

Manželka amerického prezidenta se v pondělí v texaském městě San Antonio zúčastnila konference organizace UnidosUS, která patří k předním skupinám, jež se věnují prosazování zájmů a ochraně práv Hispánců.

V projevu chtěla vyzdvihnout rozmanitost španělsky mluvící komunity. Označila ji za „výraznou jako bodegas v Bronxu, krásnou jako květy v Miami a jedinečnou jako snídaňové tacos v San Antoniu“.

Bidenová nečekaně navštívila Ukrajinu. Setkala se s manželkou prezidenta Zelenského

Číst článek

Přinejmenším u části Hispánců tato slova nevzbudila pozitivní odezvu. „Použitím snídaňových tacos jako příkladu o jedinečnosti Hispánců v San Antoniu (Bidenová) prokazuje nedostatek kulturních poznatků a citu vůči rozmanitosti Hispánců v oblasti,“ uvedlo americké sdružení hispánských novinářů.

Podle sdružení by se americká první dáma a její mediální poradci měli v budoucnosti více zajímat o situaci, ve které žijí hispánské komunity.

Za výroky se Bidenová v úterý omluvila prostřednictvím svého mluvčího Michaela LaRosy. „První dáma se omlouvá za svá slova, kterými chtěla pouze vyjádřit svůj obdiv a lásku k hispánské komunitě,“ uvedl mluvčí.

Mezi hispánskými voliči má obvykle převahu Demokratická strana. Tato podpora však ve volbách v roce 2020 oslabila, což mezi demokraty vyvolalo debaty, jak si zachovat přízeň těchto voličů.

Podle materiálu agentury Pew Research Center Hispánci v roce 2020 tvořili zhruba pětinu amerického obyvatelstva a jejich počet vzrostl za předchozích deset let o 23 procent, což bylo třikrát více než demografický přírůstek v celých Spojených státech amerických.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme