Summit unijních lídrů skončil bez dohody o migraci. Proti se postavili Orbán a Morawiecki

Lídři států Evropské unie se ani druhý den summitu v Bruselu nedohodli na závěrech k tématu migrace. Hledali cesty, jak zastavit nelegální migranty ještě před příchodem na hranice. Dohodu ale zablokovali představitelé Maďarska a Polska. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím postavili mimo jiné proti zájmům Česka.

Brusel (Aktualizováno: 16:44 30. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závěry k migraci zablokovali premiéři Maďarska a Polska

Závěry k migraci zablokovali premiéři Maďarska a Polska | Zdroj: Reuters

Debata o migraci ztroskotala, protože se proti ní postavili premiéři Mateusz Morawiecki a Viktor Orbán. Oba lídři hlasitě protestují proti připravované migrační reformě Evropské unie, která počítá se zavedením principu flexibilní solidarity mezi státy EU.

Jenže závěry Evropské rady se migračí reformy a vnitřních azylových řízení týkat neměly. Jejich cílem bylo vyjádřit se k vnější dimenzi migrace, tedy vyzvat k posílení boje s převaděči a posílení spolupráce s třetími zeměmi tak, aby se nelegální migranti na cestu do sedmadvacítky ani nevydali.

Italská premiérka Giorgia Meloniová, která byla jednou z hlavních zastánkyní přijetí závěrů, se dopoledne sešla s Orbánem a Morawieckim k separátnímu jednání.

🇵🇱 🇮🇹 🇭🇺 Na marginesie szczytu Rady Europejskiej premier @Mateusz Morawiecki spotkał się z premier Włoch @Giorgia Meloni i premierem Węgier @Orbán Viktor.

12:26 – 30. 06. 2023

59 182

Český premiér uvedl, že kromě vnější dimenze závěry měly počítat také s výzvou na navýšení finanční pomoci státům, které se starají o uprchlíky z Ukrajiny.

„Podařilo se mi do závěrů prosadit explicitní zmínku o nutnosti hledat finanční zdroje na podporu těch, kteří používají nástrojů dočasné ochrany, tedy pro Ukrajince,“ řekl Fiala. Hořce však dodal, že se finální dohoda nepodařila schválit kvůli odmítnutí ze strany Maďarska a Polska.

Vzhledem k tomu, že závěry summitu Evropské rady se musí schvalovat jednomyslně, lídři žádné společné závěry k migraci nepřijali. Připravovaný text pouze pro informaci zveřejnil šéf Evropské rady Charles Michel.

Švédský premiér Ulf Kristersson, předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová | Zdroj: Reuters

Unijní lídři ale v Bruselu neřešili pouze migraci. Schválit se naopak podařilo třeba společné závěry o přístupu k Číně. Vyzývají ji, aby tlačila Rusko k zastavení agrese proti Ukrajině. Čína má podle nich coby stálý člen Rady bezpečnosti OSN mimořádnou zodpovědnost za prosazování mezinárodního práva.

Čínu v závěrech označili za „systémového rivala“, ujistili ale, že se od ní nechtějí zcela odstřihnout.

Zdeňka Trachtová, Pavlína Nečásková, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme