TikTok dostal v Británii pokutu. Nedodržel zákony o ochraně soukromí dětí, kterým ještě nebylo 13 let

Společnost TikTok dostala v Británii pokutu 12,7 milionu liber (340,5 milionu korun) za nedostatečnou ochranu soukromí dětských uživatelů. Informoval o tom britský úřad na ochranu osobních údajů (ICO). Aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok podle úřadu zpracovávala data o uživatelích mladších než 13 let bez potřebného souhlasu rodičů.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sociální sítě, telefon, TikTok (ilustrační foto)

TikTok s rozhodnutím úřadu nesouhlasí | Foto: Budrul Chukrut | Zdroj: Reuters

TikTok s rozhodnutím úřadu nesouhlasí, ale vítá snížení dříve avizované pokuty. Majitelem TikToku je čínská společnost ByteDance.

Většina páťáků má profil na sociálních sítích, mluvme o tom s nimi co nejdřív

Číst článek

Společnost TikTok v Británii v roce 2020 umožnila používat svou platformu až 1,4 milionu dětí mladších 13 let, uvedl úřad. Minimální věk pro vytvoření účtu je 13 let.

„Existují zákony, které mají našim dětem zajistit v digitálním světě stejné bezpečí jako ve světě fyzickém. TikTok tyto zákony nedodržel,“ konstatoval šéf ICO John Edwards.

Údaje dětských uživatelů mohly být podle něj použity ke sledování a profilování dětí, kterým tak mohl být potenciálně předkládán škodlivý nebo nevhodný obsah.

Kybernetická bezpečnost

Mluvčí společnosti TikTok uvedl, že společnost s rozhodnutím úřadu nesouhlasí, ale je ráda, že pokuta byla snížena z 27 milionů liber vyměřených loni.

Švédský rozhlas TikTok používá, ale jen na speciálních telefonech, říká digitální producentka

Číst článek

„Investujeme velké prostředky do toho, abychom pomohli zabránit osobám mladším 13 let v přístupu na platformu. Náš čtyřicetitisícový bezpečnostní tým pracuje nepřetržitě na tom, aby pomohl udržet platformu bezpečnou,“ řekl mluvčí. Firma podle něj rozhodnutí vyhodnocuje a zvažuje další kroky.

Pokutě předcházelo v uplynulých týdnech rozhodnutí několika západních vlád a institucí, které kvůli kybernetické bezpečnosti zakázaly aplikaci TikTok používat na vládních zařízeních.

V úterý tak učinila australská vláda. Podobně se dříve rozhodly Spojené státy, Británie nebo Francie. V České republice zakázala TikTok používat například Poslanecká sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme