‚Je konec, život už nikdy nebude stejný.‘ Až 50 tisíc ukrajinských vojáků přišlo o končetinu

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu z loňského února přišlo o jednu či více končetin na 20 až 50 tisíc ukrajinských vojáků. S odvoláním na odhady charitativních organizací, výrobců protéz a lékařů to uvedl list The Wall Street Journal (WSJ). Rozsah amputací mezi Ukrajinci se podle listu dá porovnat s počty těchto zákroků za první světové války.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják odpočívá po boji poblíž Bachmutu

Až 50 tisíc ukrajinských vojáků přišlo o končetinu | Zdroj: Reuters

O končetiny během konfliktu v letech 1914 až 1918 přišlo na 67 tisíc Němců a 41 tisíc Britů. Zákrok tehdy byl často jediným způsobem, jak zraněného zachránit před jistou smrtí. Například mezi americkými veterány z novodobých válek v Afghánistánu a Iráku je jich po amputaci méně než dva tisíce.

Odhadovaný počet amputací na Ukrajině může být navíc podhodnocený, píše WSJ. V zemi bojující proti Rusku často trvá až několik měsíců, než jsou pacienti po prodělání zákroku uvedeni do databáze.

Některým lékaři amputují nohu nebo ruku až několik měsíců či týdnů po zranění. Válka nyní také může vstoupit do brutálnější fáze s tím, jak ukrajinská armáda zesiluje tlak na ruské jednotky na jihu a východě země v rámci své protiofenzivy.

Symboly odolnosti a utrpení

Devatenáctiletá příslušnice ukrajinské armády Ruslana Danilkinová se letos v únoru ocitla pod palbou ruských sil na jihovýchodním úseku fronty nedaleko města Záporoží. Nohu jí nad kolenem utrhl šrapnel.

Zatímco si tiskla zbývající část stehna, viděla, jak zdravotníci nakládají do sanitky i spodní část nohy. „Držela jsem v ruce kost... a v tu chvíli jsem si uvědomila, že to je konec, že život už nikdy nebude stejný,“ uvedla vojákyně.

Nové bojové formace pro válku na Ukrajině. Rusko chce nasadit několik útvarů jako zálohu, tvrdí Londýn

Číst článek

Denys Kryvenko, 24letý někdejší ocelář z města Kropyvnyckyj na střední Ukrajině, bojoval ve válce od loňského roku. Letos v lednu v bitvě o východoukrajinský Bachmut přišel o obě nohy a levou ruku.

Zatímco před zraněním se vypínal do výšky 185 centimetrů, na umělých nohou je téměř o 20 centimetrů menší. Spolu s Danilkinovou spolupracuje s organizací Superhumans, skrze kterou se z nich staly symboly ukrajinské odolnosti i utrpení.

Přetížený zdravotnický systém

Na začátku ruské invaze byla nejčastější příčinou amputací zranění z dělostřeleckého a raketového ostřelování. V poslední době ale nezvratná zranění končetin působí hlavně miny, kterými ruští vojáci v přípravě na ukrajinskou protiofenzivu poseli oblasti podél frontové linie.

Ukrajinská armáda neposkytuje informace o ztrátách včetně zranění svých jednotek v konfliktu, který nyní trvá už déle než 17 měsíců. V zemi před loňským vpádem ruské armády lékaři prováděli několik tisíc amputací ročně, nyní je ale zdravotnický systém přetížený.

Na novou končetinu pacienti čekají i více než rok. Západní vojenští chirurgové se s podobnými zraněními v takovém rozsahu nesetkali od druhé světové války, uvedl Aaron Epstein, vedoucí skupiny GSMSG sdružující bývalé vojenské lékaře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme