13 let za vlastizradu. Soud rozhodl v nepřítomnosti o ukrajinském exprezidentu Janukovyčovi

Ukrajinský soud shledal bývalého prezidenta Viktora Janukovyče vinným z vlastizrady a vedení agresivní války. Uvedla to ve čtvrtek tamější agentura Unian. Ve vězení si má exprezident odpykat 13 let, oznámil podle agentury Reuters soud. Trest ale Janukovyč nejspíš nenastoupí, z Ukrajiny totiž uprchl při revoluci 2014 do Ruska, kde žije dodnes.

Kyjev (Aktualizováno: 16:14 24. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti Viktor Janukovyč a Vladimir Putin při setkání v únoru 2014

Prezidenti Viktor Janukovyč a Vladimir Putin při setkání v únoru 2014 | Zdroj: Profimedia

Předseda soudu v Kyjevě oznámil, že exprezident Viktor Janukovyč je vinným z vlastizrady, napomáhání cizí vojenské agresi a ohrožení územní celistvosti Ukrajiny. 

Janukovyč si ale verdikt k soudu vyslechnout nepřišel. Po ukrajinské revoluci v roce 2014 uprchl s ruskou pomocí do Ruska, kde žije dodnes. Prokurátor pro něj kvůli vlastizradě žádal maximální možný trest, tedy 15 let vězení.

Kromě vlastizrady se Janukovyč měl podle prokuratury dopustit i napomáhání v narušení územní celistvosti a nedotknutelnosti Ukrajiny, které vedlo ke smrti lidí a dalším těžkým následkům a také podpory vedení agresivní války. Janukovyč veškerá obvinění odmítá.

Žádost o 'bratrskou pomoc'

Spis ohledně Janukovyčova případu má asi 100 svazků. Hlavním důkazem, že se Janukovyč obrátil na cizí mocnosti, aby vyslala vojska na Ukrajinu, je exprezidentova písemná žádost z 1. března 2014 na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Kdo je Viktor Janukovyč?

Viktor Janukovyč, který vykonával úřad ukrajinského prezidenta v letech 2010 až 2014, utekl z Ukrajiny 22. února 2014 po masových nepokojích v centru hlavního města, které si vyžádaly stovku lidských životů. Do Ruska mu pomohly utéct ruské bezpečnostní služby. Nyní podle dostupných informací žije v Rostově na Donu, asi 100 kilometrů od ukrajinských hranic.

Podle prokuratury po něm chtěl, aby „použil ozbrojené síly Ruské federace k obnovení zákonnosti, míru, práva, stability a obrany obyvatelstva Ukrajiny“. Tento dopis citoval už 3. března daného roku tehdejší představitel Ruska v OSN Vitalij Čurkin.

Rusko ale tento dopis nyní nepřiznává a odmítalo reagovat na žádosti ukrajinské strany, aby dokument soudu poskytlo.

Janukovyčovi obhájci nesouhlasí s tím, jak byl celý soud veden. Několikrát dokonce z jednání odešli.

Jejich hlavním argumentem je nyní to, že jim úřady nedaly vědět, že verdikt padne ve čtvrtek. Prý se tak na to nemohli připravit. Podle nich nebyly dodrženy všechny zákonné postupy a verdikt není legitimní. 

Žaloba na bývalou hlavu státu byla podána v říjnu 2016. Obvodní soud v Kyjevě začal projednávat Janukovyčův případ v květnu 2017. Exprezidentovou zodpovědností za smrt lidí zabitých během převratu se má soud zabývat v samostatném procesu.

Zajímavostí také je, že podle ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova pomáhal Janukovyčovi při útěku z Ukrajiny do Ruska jeden z mužů, kteří byli později podezřelí z otrávení bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Byl jím Anatolij Čepiga, plukovník ruské vojenské rozvědky GRU.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme