Studenti odchází z univerzity na frontu. Kamarádi nám umírají v náručí, říká devatenáctiletý voják

Maxim Lutsyk od začátku války na Ukrajině zestárl a zvážněl. Před třemi měsíci devatenáctiletý mladík pozastavil studium na univerzitě a dobrovolně se přihlásil do války. Během prvních dnů na frontě se ale zbavil naivní představy, že výhra ve válce s Ruskem bude rychlá. „Putin zná jen řeč krve. I kdybychom mu dali území, není jisté, že válka skončí.“ Příběh mladého ukrajinského studenta přinesl zpravodajský server stanice BBC.

Bachmut Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noví členové teritoriální obrany v Kyjevě. „Třeba i třikrát za den po nás chtěli doklady, jsou hodně nervózní,“ popisuje z Kyjeva fotoreportér Krupař. Fotografii pořídil fotograf Reuters Gleb Garanich, jeden z mála lidí, kteří mají díky dlouhodobým kontaktům v ukrajinské armádě možnosti fotit na frontě.

Do bojů na Ukrajině se zapojují i mladí studenti (ilustrační snímek) | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Minulý týden podnikl Maxim náročnou cestu z donbaské fronty pro zásoby pro svou jednotku, v noci jel pouze po menších silnicích, aby se vyhnul dělostřelecké palbě. Při této výpravě se setkal s novinářem BBC, kterému popsal, jak vypadá život na frontě.

Tvrdé boje na Donbase pokračují. Okolo Severodoněcku je podle Kyjeva zničená infrastruktura

Číst článek

Tři týdny Maxim a jeho kamarádi bojovali o udržení kontroly nad pozicí, kterou nazývali Serber, podle malého psa, kterého adoptovali. Bylo to v rozbité bývalé továrně v Rubižne, městě, které nakonec připadlo Rusům.

„Bylo to jako v pekle. Nebyla tam žádná vhodná místa k úkrytu, schovávali jsme se v zákopech ze sovětských časů, někdy taky v hasičské zbrojnici,“ uvedl student. Jednotka byla pod palbou asi 25krát za den. „Jednoho z mých přátel zabili, dalších asi deset nebo patnáct chlapů vážně zranili,“ dodal Maxim.

Ruská armáda ustoupila od svých původních plánů a soustředí se na to, co jí jde nejlépe. Její palebné síly jsou soustředěny v úzkém sektoru východní Ukrajiny, ukrajinská vojska chce vytlačit z Luhansku, jednoho z regionů tvořící Donbas.

Studenti v armádě

Poprvé se student biologie Maxim spojil s médii na začátku března. On a jeho osmnáctiletý kamarád z univerzity, student ekonomie Dmytro Kisilenko, se krátce po začátku invaze přihlásili do armády.

Zelenskyj poprvé od začátku ruské invaze opustil Kyjevskou oblast. Navštívil vojáky v Charkově

Číst článek

Když v zimě čekali po boku dalších jim podobných chlapců na autobus do výcvikového střediska, vypadali jako mladí kluci, kteří právě vyrazili na festival. Dojem kazily pouze staré pušky typu kalašnikov, které právě dostali. Ještě ani ne dvacetiletí hoši šli do války s pocitem, že jsou neporazitelní.

První týdny ve válce ale mladíky změnily. „Nemůžeme být s našimi přítelkyněmi, manželkami, s dětmi. Nemůžeme podnikat, jako jsme to dělali před invazí. Všichni ale chápou, že teď máme mnohem důležitější poslání. V podnikání budeme pokračovat, uvidíme vyrůstat naše děti. Budeme líbat své ženy. Ale až po válce,“ řekl po několika týdnech na frontě Maxim.

Putin zná řeč krve

Navzdory ruskému postupu je student pevně odhodlaný i nadále bojovat. Jeho přítel Dmytro, který se zapojil v bitvě o Kyjev, zůstává v hlavním městě. Služba na Donbasu totiž není pro studenty povinná.

Solidarita s uprchlíky je mezi Poláky stále obrovská. Někteří Ukrajinci se už začínají vracet domů

Číst článek

„Dokud to bude nutné, jsme připraveni zmrznout v zákopech, ztratit sluch. Jsme připraveni tam i zemřít, ale vyhrajeme tolik času, kolik bude potřeba, aby celý civilizovaný svět porazil Rusko,“ prohlásil mladík, podle kterého neexistuje způsob, jak se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dohodnout. „Putin rozumí pouze řeči kulek, krve a válečných zločinů. Není možné říct, že když mu dáme tuhle část země, válka skončí,“ pokračoval Maxim.

Mladý muž, který ještě na začátku roku organizoval koncerty a zabýval se mládežnickou politikou, se nyní musí vypořádat se smrtí svých kamarádů, kteří umírají velice mladí. „Je velmi těžké pochopit, že někteří vaši přátelé zemřeli ve vašem náručí,“ vzpomíná na osudy dalších mladých chlapců Maxim.

Válka mezi celým světem

Ještě v březnu vtipkoval, že rodičům přesně neřekl, co dělá v uniformě. Nyní mu ale matka s otcem naprosto rozumí a plně ho podporují. „Snažím se jim volat pokaždé, když to jde. Chápou mě. Podporují mě psychicky i finančně. Moje máma pro mě a mé bratry poslala nějaké uniformy,“ řekl.

Do války se snažil aktivně zapojit také Maximův otec, který se chtěl dostat k teritoriální obraně ve městě Sumy. Ale je mu 65 a je příliš starý na to, aby bojoval. Takže když ho odmítli, zavolal mi a ptal se, jestli se může stát součástí naší jednotky.“

Ukrajina se připravuje na další těžké týdny, na frontu míří těžká technika, vojáci kopou dlouhou linii příkopů. Zbraně, které ukrajinští vojáci potřebují, aby vyrovnali či překonali ruskou palebnou sílu, ale nepřicházejí dostatečně rychle.

Ze studenta Maxima se stal opravdový voják, který věří, že jeho role ve válce je posláním. „Bojujeme za svobodu celého civilizovaného světa. Pokud si někdo myslí, že je to ukrajinsko-ruská válka, není. Je to válka světla a temnoty mezi Ruskem a celým světem,“ uzavřel devatenáctiletý voják.

lou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme