Ukrajina chce jasné rozhodnutí o své budoucnosti v NATO, zdůraznil Zelenskyj v Moldavsku

Ukrajina chce na červencovém summitu NATO ve Vilniusu získat „jasné“ rozhodnutí o své budoucnosti v Severoatlantické alianci, prohlásil ve čtvrtek prezident Volodymyr Zelenskyj na úvod summitu lídrů Evropského politického společenství. Jednání, které se koná v Moldavsku, zahájila prezidentka Maia Sanduová, a poté hned předala slovo právě Zelenskému.

Sledovali jsme online Kišiněv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a moldavská prezidentka Maia Sanduová | Foto: Vadim Ghirda | Zdroj: ČTK / AP

Ukrajinský prezident, jehož přítomnost na summitu nebyla předem oznámena, hovořil rovněž o důležitosti jednoty. Zmínil, že ruský teror v jeho zemi i nadále pokračuje, při nočním útoku zemřeli v Kyjevě tři lidé.

Neprůstřelná vesta a neutichající palba. Jak vypadá den ukrajinských dobrovolníků, kteří vozí pomoc

Číst článek

Pro Zelenského je cesta do Moldavska první osobní návštěvou sousední země od ruského útoku na Ukrajinu v únoru loňského roku. Kromě účasti na jednání summitu jej čeká také řada bilaterálních jednání.

Summit lídrů Evropského politického společenství se koná na zámku Mimi ve vsi Bulboaca jen 20 kilometrů od ukrajinské hranice a poblíž Ruskem podporovaného separatistického regionu Podněstří. Na nebi nad místem konání summitu hlídkují radarové letouny AWACS Severoatlantické aliance.

Jak poznamenala agentura Reuters, od zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru byly v Moldavsku několikrát nalezeny úlomky raket pocházející z bojů v sousední zemi.

Pozvání přijalo více než 40 evropských vůdců, jsou mezi nimi i francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Česko zastupuje premiér Petr Fiala z ODS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme