Barvy a štětce pomáhají ukrajinským vojákům při zotavování. ‚Na chvíli jsou jinde,‘ říká lektorka

Ukrajinské nemocnice jsou plné vojáků i civilistů s válečnými zraněními. Mnozí se musejí vyrovnávat třeba se ztrátou končetiny, téměř všichni se musejí léčit i u psychologů. V nemocnici v západoukrajinském Ternopilu psychologickou pomoc mají. Desítky vojáků i civilistů navíc můžou využívat třeba arteterapie.

Od zpravodajky z místa Ternopil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Dnes budeme malovat Španělsko, řekněte – kdo už ve Španělsku byl?“ zahajuje hodinu výtvarník Rustam

„Dnes budeme malovat Španělsko, řekněte – kdo už ve Španělsku byl?“ zahajuje hodinu výtvarník Rustam | Foto: Magdaléna Fajtová | Zdroj: Český rozhlas

„Dnes budeme malovat Španělsko, řekněte – kdo už ve Španělsku byl?“ zahajuje hodinu arteterapie výtvarník Rustam Davleto s tím, že vojáci budou malovat reprodukci obrazu Španělské nebe.

Mám noční můry, že nemůžu muže zachránit a uklízím auto od krve, říká ukrajinská zdravotnice

Číst článek

Na arteterapii dochází zranění ukrajinští vojáci během toho, co se léčí ze zranění, která utrpěli na frontě.

Jedním z nich je i Oleksandr, kterého zranil dělostřelecký granát. „Jsem tu už týden a budu tu ještě čtyři měsíce,“ říká s tím, že se pak bude vracet na frontu. Také dodává, že se mu nechce nic moc dělat.

„Arteterapie je technika, která člověku dovoluje se na chvíli zahloubat a koncentrovat se jen na kreativní činnost,“ vysvětluje lektorka Olena Chmelnická.

Zdůrazňuje také důležitost socializace vojáků pro jejich zotavení. „Nemůžeme je nechávat pořád samotné. Potřebují se aspoň na chvíli odvrátit od těch těžkých myšlenek a nezírat jen do zdi nebo do telefonu,“ dodává Chmelnická.

Magdaléna Fajtová, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme