‚Už toho bylo dost.‘ Jourová podle serveru Politico odejde z Evropské komise, zvažuje ‚očistu‘ od politiky

Česká zástupkyně v Evropské komisi Věra Jourová v pondělí uvedla, že se nebude ucházet o třetí mandát v unijní exekutivě. Píše to server Politico, na jehož akci to Jourová prohlásila. Nynější místopředsedkyně EK podotkla, že ani neví, zda se vrátí do české politiky. Nevyloučila ani pauzu na „očistu“ od politiky.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jourová chce odejít z Evropské komise | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle serveru Politico bylo jen málo pravděpodobné, že by Jourová přesvědčila českou vládu, aby ji do komise znovu navrhla. Jourová totiž byla nominantkou hnutí ANO Andreje Babiše, které je nyní v opozici, připomíná respektovaný bruselský server.

Hašek jako eurokomisař? ‚Kdo bude rozhodovat, měl by se rozhlédnout šířeji,‘ míní končící Jourová

Číst článek

„Už toho bylo dost,“ řekla na jeho pondělní akci Jourová ohledně svého možného pokračování v komisi. V unijní exekutivě působí od roku 2014 a v nynější komisi Ursuly von der Leyenové je místopředsedkyní a komisařkou pro hodnoty a transparentnost.

Po deseti letech v exekutivní funkci tak Jourová poznamenala, že uvažuje o „jistém způsobu očisty od politiky“.

Evropská komise ve stávajícím složení skončí příští rok. Nástupce Ursuly von der Leyenové vyberou po volbách do Evropského parlamentu na summit premiéři a prezidenti členských zemí, jejich výběr pak musí potvrdit europoslanci.

Každá unijní země pak navrhne svého zástupce v nové komisi. Kandidáti budou muset absolvovat slyšení v europarlamentu, který musí poté komisi v hlasování schválit.

Nový eurokomisař

V neděli místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) uvedla, že nového eurokomisaře za Česko mají podle dohody z doby sestavování vlády navrhnout Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Podle ní s tím souhlasí i premiér Petr Fiala (ODS).

Nerudová a Farský povedou Starosty do evropských voleb. Dohodlo se na tom předsednictvo hnutí

Číst článek

V tisku se uvádí, že by o post mohli stát ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) nebo bývalá kandidátka na prezidenta Danuše Nerudová, která oznámila kandidaturu do Bruselu také za STAN.

Jourová se v komisi nyní nově zabývá také řízením a koordinací programu Evropa připravená na digitální věk.

Má totiž na starosti část portfolia po evropské komisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové, jež chce kandidovat na funkci prezidentky Evropské investiční banky (EIB) a vzala si neplacené volno.

V minulosti byli českými komisaři Pavel Telička, Vladimír Špidla a Štefan Füle.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme