Žaloba Australanek v kauze intimních prohlídek neprošla. Aerolinka podle soudu nenese odpovědnost

Pět Australanek, které byly společně s dalšími ženami v roce 2020 na letišti v Dauhá podrobeny traumatizujícím intimním prohlídkám, neuspělo u australského soudu se žalobou proti letecké společnosti Qatar Airways. Cílem prohlídek bylo zjistit, zda ženy nedávno neporodily. V odpadkovém koši na letišti byl totiž nalezen novorozenec. Incident vyvolal rozhoření veřejnosti a odsuzující reakce několika států, informoval ve čtvrtek server BBC News.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo Qatar Airways letělo z Prahy do Bejrútu s atrapou bomby.

Žaloba Australanek v kauze intimních prohlídek neprošla (ilustrační foto) | Foto: Kiefer | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 2.0,©

Pětice Australanek se v roce 2021 obrátila na australský soud s žádostí o odškodné kvůli „nezákonnému fyzickému kontaktu a neoprávněnému zadržování“, které měly negativní dopady na jejich duševní zdraví. Některé ženy uvedly, že v důsledku nucené gynekologické či jiné intimní fyzické prohlídky trpěly depresemi a posttraumatickou stresovou poruchou.

Australský soud nicméně ve středu uvedl, že podle Montrealské úmluvy, která upravuje odpovědnost dopravce za usmrcení a zranění cestujících, nejsou katarské státní aerolinie za incident odpovědné.

Zmocněnkyně obětí i Dominik Feri se odvolali proti rozsudku. Obžalovaný to zdůvodnil na stovkách stran

Číst článek

Soud dospěl k názoru, že zaměstnanci letecké společnosti nemohli ovlivnit zásahy katarské policie, která ženy nechala vystoupit z letadla, ani činnost zdravotních sester, které ženy vyšetřovaly v sanitkách na pojezdové dráze letiště.

Soudce John Halley rovněž zamítl žalobu žen na katarský úřad pro civilní letectví, uvedl ale, že Australanky by mohly uplatnit svůj nárok vůči dceřiné společnosti Qatar Airway s názvem Matar, která má smlouvu na provozování mezinárodního letiště Hamad v Dauhá.

Ženy již dříve BBC řekly, že k vyšetření nedaly souhlas a nebylo jim vysvětleno, proč prohlídku podstupují. „Cítila jsem se, jako bych byla znásilněna,“ uvedla Britka Mandy. Další žena vypověděla, že se domnívala, že byla unesena a drží ji jako rukojmí.

Katarský premiér Chálid bin Chalífa bin Abdalazíz Sání po incidentu vyjádřil politování a zacházení s cestujícími označil za nepřijatelné. „To co se stalo, zcela odporuje katarské kultuře a hodnotám,“ uvedl v prohlášení. Katar rovněž zahájil vyšetřování případu, jehož výsledkem byl podmíněný vězeňský trest pro jednoho z letištních úředníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme