Musíme udělat vše pro další převoz obilí přes Černé moře, říká Zelenskyj. Nevylučuje dohodu bez Ruska

Je třeba udělat vše pro to, aby černomořský koridor pro export obilí mohl být nadále využíván, a to i bez Ruska, uvedl Volodymyr Zelenskyj. Na Kyjev se podle něj obrátili majitelé lodi, kteří jsou prý připraveni pokračovat v tomto vývozu, pokud to umožní Ukrajina a Turecko. Informovala o tom agentura Reuters nebo server Meduza, podle nichž tak Kyjev reagoval na oznámení Moskvy, že Rusko pozastavilo svou účast na černomořských obilných dohodách.

Aktualizováno Kyjev (Aktualizováno: 18:59 17. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Na Kyjev se podle Zelenského obrátili majitelé lodí, kteří jsou ochotní ve vývozu obilí pokračovat | Foto: Maxym Marusenko/NurPhoto | Zdroj: Reuters

„Dokonce i bez Ruské federace je třeba udělat vše pro to, abychom mohli využívat tento černomořský koridor. Nebojíme se,“ citoval ukrajinského prezidenta jeho mluvčí Serhij Nykyforov.

„Obrátily se na nás společnosti, které vlastní lodě. Uvedly, že - pokud jim to umožní Ukrajina a Turecko je bude pouštět - jsou připraveny pokračovat ve vývozu obilí,“ dodal Zelenskyj podle Nykyforova.

Rusko pozastavilo svou účast na černomořských obilných dohodách

Číst článek

Prezident podle Reuters nařídil ukrajinskému ministerstvu zahraničí, aby připravilo oficiální nótu pro OSN a Turecko, pomocí níž chce Kyjev zjistit, zda jsou připraveny pokračovat v plnění své části dohod. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba, jenž se tento týden v New Yorku účastní zasedání Rady bezpečnosti OSN, vyzval Rusko, aby přestalo hrát „hladové hry“.

„Bezprostřední důsledek neprodloužení dohody bude znamenat, že ceny obilí na celém světě porostou a lidé v nejzranitelnějších oblastech Asie, Afriky to pocítí, a to je důsledek ruského jednání,“ řekl Kuleba v rozhovoru poskytnutém stanici CBS. „Rusko tedy používá hlad jako nástroj k vydírání světa a sleduje vlastní obchodní zájmy,“ dodal šéf ukrajinské diplomacie.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na Twitteru napsal, že obilí nesmí být vojenským cílem a Černé moře nejsou vnitřní vody Ruska, tudíž nepodléhá jeho jurisdikci.

Záchranné lano pro chudé oblasti

Černomořské dohody o vývozu obilí a dalších komodit z ukrajinských přístavů a zemědělských produktů a hnojiv z Ruska byly záchranným lanem a majákem naděje pro světovou potravinovou bezpečnost. V pondělí to prohlásil generální tajemník OSN António Guterres, který zároveň vyjádřil zklamání, že ruský prezident Vladimir Putin nepřijal jeho návrhy k oživení dohod a rozhodl se účast Ruska na dohodách pozastavit. OSN však podle Guterrese dál pracuje na řešení situace.

„Lidé mají na výběr, zda se takových dohod zúčastní. Ti, kteří trpí v rozvojových zemích, však nikoliv,“ řekl generální tajemník OSN. Dohody podle něj umožňovaly zásobovat potravinami také humanitární mise v hladem nejvíce zasažených světových regionech - v Africkém rohu, Afghánistánu nebo Jemenu - a oproti loňskému březnu srazily světové ceny potravin o 23 procent.

‚Snížila ceny potravin ve světě skoro o 20 procent.‘ Šéf OSN v Kyjevě vyzval k prodloužení obilné dohody

Číst článek

„Jsem si vědom nedostatků a překážek, které přetrvávaly ve vývozu ruských potravin a hnojiv do zahraničí. Proto jsem napsal prezidentu Putinovi dopis s novými návrhy, jak udržet černomořské dohody při životě,“ řekl Guterres. Putinovi podle svých slov připomněl, že dohoda prospěla ruskému zahraničnímu obchodu se zemědělskými komoditami a celkové stabilizaci trhu.

Rusko v pondělí zastavilo svou účast na obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující ruskou invazi na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty z černomořských přístavů. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého nebyly naplněny části dohod týkající se Ruska. Platnost smluv, které obě strany prodloužily naposledy v květnu, v pondělí vypršela.

Průlomová dohoda poskytovala záruky pro nákladní lodě mířící do ukrajinských přístavů a plavidla odtamtud vyplouvající. Další dohoda měla usnadnit vývoz potravin a hnojiv z Ruska, které v souvislosti se svou invazí na Ukrajinu čelí západním sankcím. Agentura AP upozornila, že Rusko přesto vyváží rekordní množství pšenice. Moskva opakovaně uváděla, že obilnou dohodu neprodlouží.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme