Velká kunratická má jasně dané místo v běžeckém kalendáři a krásně zapadá do podzimního tréninkového režimu, který je zaměřený na běžeckou sílu a vytrvalost. Další speciální příprava tak není potřeba.
Semenayová získala na olympijských hrách v letech 2012 a 2016 zlato v běhu na 800 metrů, od roku 2019 však na své nejsilnější trati nesmí v mezinárodních závodech startovat.
Benabbadův příspěvek na sociální síti zaznamenala i francouzská ministryně sportu Amélie Oudéaová-Casteraová a přiznala, že ji komentář od slavného sportovce šokoval.
„Syn se měl narodit až v pondělí po Beskydské osmičce. Jsem rád, že ‚ulil start‘ a mohl být u toho. Já tak nemusel jet třeba z Ostravice uprostřed závodu rovnou do porodnice,“ těšilo Tomáše Macečka.
Kiptum zaběhl v Chicagu čas 2:00:35 a světový rekord svého krajana Kipchogeho překonal o 34 sekund. Zároveň se výrazně přiblížil bájné hranici dvou hodin.
David Pelíšek pracuje na olomoucké Střední škole pro sluchově postižené, jejíž studenti mají většinou kombinované postižení. Učí i základy společenských věd, jazykovou komunikaci, přírodní vědy.
„Je to charitativní věc. Vybrané startovné jde na stipendium Emila Zátopka pro děti z vyloučených rodin západního Londýna, aby měli možnost sportovat,“ vysvětluje Přemysl Pela z Českého centra.
Třiadvacetiletý švédský reprezentant na stadionu v Eugene znovu překonal světové maximum. Duplantis posunul hranici lidských možností ve skoku o tyči už posedmé.
Jakub Vadlejch získal Diamantovou trofej poo šesti letech. Navázal na své triumfy z let 2016 a 2017. Ve finále v Eugene zvítězil pokusem dlouhým 84,24 metru.
Čtyřiadvacetiletý atlet Patrik Vebr, který běžecky vyrůstal v Ústí nad Orlicí, nyní funguje v Praze pod vedením kouče Jana Pernici. V extraligové soutěži reprezentuje klub AK Škoda Plzeň.
Soutěž oštěpařek na mítinku v Bruselu ovládla japonská mistryně světa Haruka Kitagučiová, když vyhrála osobním rekordem 67,38 metru. Ogrodníková skončila na pátém místě s výkonem 60,18 metru.
Chodkyně Tereza Ďurdiaková skončila na nedávném mistrovství světa v atletice na 10. místě a svým výkonem na pětatřicetikilometrové trati navíc vylepšila národní rekord o dvě minuty.
K podobné hromadné diskvalifikaci sáhli pořadatelé závodu už v roce 2017, kdy kvůli nedodržení trasy vyškrtli z výsledkové listiny zhruba 6000 účastníků. O rok později to bylo „jen“ 3000 běžců.
„Začala jsem si mety postupně krůček po krůčku nastavovat výš a výš,“ říká atletka a členka české smíšené štafety, která přivezla z mistrovství světa bronzovou medaili.
Česká atletika zažila rozhodně i úspěšnější šampionáty, ale kromě zisku dvou cenných kovů jsou příslibem do budoucna i výkony překážkářky Nikolety Jíchové nebo sprintera Ondřeje Macíka.
„Je skvělé, že všech pět velkých medailí mám za výkony 86,70 a dál. V historii bývaly medaile i za 82 nebo 83 metrů. Značí to, že soutěže jsou vždy velmi kvalitní,“ chválí si český oštěpař.
Česká atletika si z Budapešti odveze dvě bronzové medaile. Na smíšenou štafetu 4x400 metrů navázal český oštěpař. Svěřenec Jana Železného ve finále hodil 86,67 metru.
Oštěpař Jakub Vadlejch bude v neděli večer bojovat o svůj první titul mistra světa. Lídr letošních tabulek skončil na atletickém šampionátu v Budapešti v kvalifikaci třetí.
Mezi osmičku nejlepších se atleti Matěj Krsek, Pavel Maslák, Vít Müller a Patrik Šorm na rozdíl od loňského šampionátu v USA nedostali, přestože v Maďarsku výkonem 3:00,99 vylepšili národní rekord.
Američané tradičně na světových šampionátech disponují velkou sprinterskou silou, ale za posledních 15 let získali zlato jen jednou - v roce 2019 a Lyles s Christianem Colemanem byli i tehdy při tom.
„Hodně pomáhal led na hlavě i za dresem. Hezky to chladilo. K dispozici bylo asi pět ‚občerstvovaček‘, takže to bylo suprově udělané,“ popisovala boj s horkem česká reprezentantka.
Česká atletka Moira Stewartová závod dokončila s časem 2:34:02 jako sedmá nejlepší Evropanka. V Budapešti zažila premiérový start na mistrovství světa.
Kitagučiová se připravuje primárně v Domažlicích pod vedením českého trenéra Davida Sekeráka. Už loni v Eugene získala na mistrovství světa bronz. Letos si posledním hodem zajistila zlato.
Jacksonová zároveň obhájila zlato z 200 metrů z loňského mistrovství světa. Stejný úspěch se povedl i Lylesovi, který v Budapešti navázal na zlato ze stovky.