Vláda v konsolidačním balíčku změnila pravidla pro zdanění hazardu. Nově půjde více peněz státu a část daní z heren připadne obcím, které na svém území žádné tzv. bedny nemají.
Projekt údajně největšího kasina ve střední Evropě s luxusním hotelem, který měl už v roce 2020 vyrůst na místním dálničním odpočívadle místo někdejšího hotelu Atol, provází od počátku kontroverze.
Hazard je neodmyslitelně spojen s městským prostředím, vysvětluje geograf David Fiedor: „Ne každý hráč se chlubí tím, že hraje hazard. Svým způsobem k tomu potřebuje anonymitu.“
Deník E15 píše o možné výjimce pro teplárny. A někteří prodejci letenek a aerolinky stále podle Hospodářských novin neodškodnily zákazníky kvůli zrušeným letům během pandemie. Více ve výběru z médií.
Jen v loňském roce vložili Češi do online hazardních her přes 390 miliard korun. Podle adiktologů je současná regulace online hazardního hraní nedostatečná.
Z hlavního města by v budoucnu mohly zmizet všechny výherní automaty. Počítá s tím vyhláška, kterou v pondělí schválili pražští radní a hlasovat o ní budou i zastupitelé.
V počátcích své podnikatelské kariéry se Ho věnoval zejména stavebnictví, ale v 60. letech získal spolu s několika společníky exkluzivitu na podnikání v oboru hazardních her.
Podle Schillerové ministerstvo financí teď pracuje na technické specifikaci, zveřejní ji na přelomu letoška a příštího roku. Rejstřík chce pak zkušebně spustit v polovině příštího roku.
V pátečních novinách se dočtete například o tom, že Češi loni prohráli v hazardu celkem 31 miliard korun. Kvůli regulaci hazardních míst se hráči přesouvají na internet.
Zkušenosti s hazardem má stále více mladých lidí. Podle Národního protidrogového koordinátora hraje občas hazardní hry anebo sází za peníze každý pátý 16letý chlapec.
Muž, 35 let, měsíčně prohraje 50 tisíc korun. Tak vypadá typický patologický hráč hazardních her. Podle údajů Národního protidrogového koordinátora je gamblerů v Česku asi 100 tisíc a číslo neklesá.
Karlovy Vary porušily soutěžní pravidla svými loterijními vyhláškami. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže proto dostaly pokutu 734 tisíc korun. Rozhodnutí není pravomocné, město s ním nesouhlasí.
Češi loni prohráli v hazardu téměř 40 miliard korun. Roste také počet lidí se závislostí na hazardních hrách. Přibývá i mladistvých, kteří prohrávají peníze hlavně internetu.
Země vycházejícího slunce se po 15 letech dohadování dočkala legalizace kasin. Japonský parlament schválil zákon, který herny povoluje. V zemi byl přitom doteď hazard až na výjimky zakázaný. Projednávání zákona proto vyvolalo mezi poslanci i mezi obyčejnými Japonci bouřlivou diskuzi.
Sněmovna schválila novou regulaci a zdanění hazardu. Od příštího roku by mělo být povoleno podnikání zahraničních sázkových online společností a mělo by být možné blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. Odpůrci tohoto nástroje hovoří o cenzuře internetu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to odmítá. Poslanci přes jeho nesouhlas schválili pouze dvě sazby zdanění hazardu, vláda navrhovala tři. Babiš varoval, že to sníží výnos z daní o 450 milionů korun.
Příští rok budou nejspíš platit dvě rozdílné sazby zdanění pro hazardní hry. Podle informací Hospodářských novin se na tom narychlo shodla koalice. Místo původně plánované jednotné daně ve výši 25 procent budou provozovatelé loterijních a kurzových sázek státu odvádět 23 procent. Podmínky pro herní automaty se naopak zpřísní.
Přibývá lidí, kteří mají problém s hraním na automatech, sázením nebo on-line hrami. Už teď odborníci evidují na sto tisíc gamblerů. Vyplývá to z dnes zveřejněné výroční zprávy o hazardním hraní za loňský rok. Představili ji šéf národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík a národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Jihlava chce vyhnat hazard za svoje hranice. Od začátku roku k tomu platí vyhláška, která hrací automaty postupně odstraní. Už předtím zmizely všechny staré typy automatů, které magistrát povoloval. Zbývají ale ještě čtyři stovky novějších, takzvaných videoloterijních terminálů. I ty by měly brzy zmizet. Sami hráči přiznávají, že by to uvítali.
Vláda dnes odsouhlasila přípravu strategie, která by měla předcházet závislosti na hraní i jejím dopadům. Podle studie, kterou mají ministři k dispozici, může být závislých až 42 tisíc lidí. A téměř 170 tisíc dalších je potenciálně ohrožených.
Výherní automaty, loterie a další hazardní hry by mohly úplně zmizet z Jablonce nad Nisou. Tamní radnice připravuje na popud petice proti hazardu referendum. Petici sdružení Jablonec bez hazardu podepsala skoro tisícovka lidí. Pokud se k nim v referendu přidají další tisíce, bude mít hazard v Jablonci nulovou toleranci.
Čtyři desítky videoterminálů provozují majitelé heren a barů v Lanškrouně. Vedení radnice teď začíná dělat starost kreativita provozovatelů hazardu. Jejich nápady souvisejí s tím, jak nalákat k automatům především děti.
Provozovatelé videoloterijních terminálů hrozí státu žalobami. Reagují tak na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten vyškrtl z novely loterijního zákona směrnici, která umožňovala jejich provoz až do konce roku 2014. Soudci tak vyhověli stížnosti klatovské radnice, která chce mít hazard ve městě pod svojí kontrolou.
Provozovatelé heren jsou ze zákona chráněni před zrušením do 31. prosince příštího roku. Olomoucká radnice proto dělá postupné kroky v jejich regulaci. Podle vyhlášky, kterou na konci února posoudí zastupitelé, se zruší zhruba polovina heren. Za nových podmínek město povolí dvě nová místa s větším počtem heren v bývalém Hodolanském divadle a v budoucí obchodní galerii Šantovka. Olomoucká radnice loni díky novele zákona získala z hazardu navíc 40 milionů korun.
Sociální demokraté chtějí v Senátu změnit návrh loterijního zákona. Především jim jde o část, která nechává loterijním firmám možnost rozhodovat o tom, kam půjde třetina z povinných odvodů.
Od příštího roku budou zřejmě provozovatelé hazardních her v České republice odvádět státu jiné peníze a jiným způsobem než dosud. Zástupci vládní koalice se na zdanění hazardu dohodli tento týden. Kromě odvodu v podobě devatenáctiprocentní daně z příjmu mají loterijní společnosti zaplatit i dvacetiprocentní daň z obratu. A navíc paušální dvacetitisícový poplatek za každý výherní automat.