hazardní hry

hazardní hry v textech na iROZHLASU

| ČTK, dab, Tereza Chlubná |Zprávy z domova

Zákon o hazardu prošel sněmovnou. Opozici vadí údajná cenzura internetu

Sněmovna schválila novou regulaci a zdanění hazardu. Od příštího roku by mělo být povoleno podnikání zahraničních sázkových online společností a mělo by být možné blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. Odpůrci tohoto nástroje hovoří o cenzuře internetu. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to odmítá. Poslanci přes jeho nesouhlas schválili pouze dvě sazby zdanění hazardu, vláda navrhovala tři. Babiš varoval, že to sníží výnos z daní o 450 milionů korun.

|Zuzana Petráňová |Ekonomika

Pro hazardní hry budou příští rok zřejmě platit dvě rozdílné sazby zdanění

Příští rok budou nejspíš platit dvě rozdílné sazby zdanění pro hazardní hry. Podle informací Hospodářských novin se na tom narychlo shodla koalice. Místo původně plánované jednotné daně ve výši 25 procent budou provozovatelé loterijních a kurzových sázek státu odvádět 23 procent. Podmínky pro herní automaty se naopak zpřísní.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Lidí ohrožených hazardem přibývá. Loni bylo v ČR sto tisíc patologických hráčů

Přibývá lidí, kteří mají problém s hraním na automatech, sázením nebo on-line hrami. Už teď odborníci evidují na sto tisíc gamblerů. Vyplývá to z dnes zveřejněné výroční zprávy o hazardním hraní za loňský rok. Představili ji šéf národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík a národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

|Daniel Zach |Regiony

Úplný konec hazardu v Jihlavě si přejí i někteří hráči, automaty zmizí do konce března

Jihlava chce vyhnat hazard za svoje hranice. Od začátku roku k tomu platí vyhláška, která hrací automaty postupně odstraní. Už předtím zmizely všechny staré typy automatů, které magistrát povoloval. Zbývají ale ještě čtyři stovky novějších, takzvaných videoloterijních terminálů. I ty by měly brzy zmizet. Sami hráči přiznávají, že by to uvítali.

|Blanka Mazalová |Regiony

Peníze z hazardu dá Olomouc do sportu, kultury a cestovního ruchu

Provozovatelé heren jsou ze zákona chráněni před zrušením do 31. prosince příštího roku. Olomoucká radnice proto dělá postupné kroky v jejich regulaci. Podle vyhlášky, kterou na konci února posoudí zastupitelé, se zruší zhruba polovina heren. Za nových podmínek město povolí dvě nová místa s větším počtem heren v bývalém Hodolanském divadle a v budoucí obchodní galerii Šantovka. Olomoucká radnice loni díky novele zákona získala z hazardu navíc 40 milionů korun.

|Mirko Kašpar, Jan Bumba |Ekonomika

Kurzové sázky nejsou hazard, protestují firmy proti nové dani

Od příštího roku budou zřejmě provozovatelé hazardních her v České republice odvádět státu jiné peníze a jiným způsobem než dosud. Zástupci vládní koalice se na zdanění hazardu dohodli tento týden. Kromě odvodu v podobě devatenáctiprocentní daně z příjmu mají loterijní společnosti zaplatit i dvacetiprocentní daň z obratu. A navíc paušální dvacetitisícový poplatek za každý výherní automat.