Čapek, Kupka, Toyen... Poznáte jejich obrazy? Anebo byste naletěli podvodníkům? Středočeský krajský soud znovu řeší kauzu údajných padělků se škodou v řádu desítek milionů.
Sběratelé i obchodníci s uměním považují falzifikáty za největší problém trhu. Existuje sice řada způsobů, které mohou ověřit například pravost obrazu. Nejsou ale vůbec jednoduché.
Šimůnek uvedl, že čeští celníci dostali tip na nelegální továrnu na cigarety na Královéhradecku od polských kolegů. Při zásahu zajistili 8,5 milionu cigaret, většinou to byly padělky značky Marlboro.
Česká národní banka letos odhalila přes 5000 kusů padělaných peněz, informuje Právo. A afgánští spolupracovníci české armády žádají podle Deníku N pomoc českých úřadů. Více ve výběru z médií.
Vila uprchlého Radovana Krejčíře je opět na prodej. Píše deník E15. A úředníci zabavili od začátku letošního roku přes 550 padělaných bankovek a mincí, informuje Právo. Více ve výběru z médií.
Nejvíce padělků mincí a bankovek bylo v českých korunách, celkem 377. Ve stejném období loni jich bylo 422. Počet padělků eur klesl na 170 z loňských 244 a v dolarech na 21 z loňských 32.
Více než 10 000 kusů padělaného zboží s originální hodnotou přesahující 24 milionů korun zajistila Česká obchodní inspekce ve třetím čtvrtletí tohoto roku. 75 % kontrolovaných porušovalo předpisy.
Bankovky se padělaly už před sto lety. Padělků prvních takzvaných státovek bylo zadrženo přes sto tisíc kusů. Jedny z nejnebezpečnějších padělků vyráběl třeba Bedřich Černý.
Počet padělků českých bankovek a mincí meziročně klesl o 307 na 1011. Loni bylo zadrženo 2111 falešných bankovek všech měn, meziročně o 26 procent méně. Jedná se o čtvrtý meziroční pokles v řadě.
Kromě několika desítek telefonů zabavili zejména příslušenství s logem kalifornského výrobce elektroniky. Hodnota odhalených padělků přesahuje pět milionů korun.
Lékárníci budou moci podle ministerstva zdravotnictví vydávat i ty léky na předpis, které se nepodaří ověřit v souvislosti s novým protipadělkovým systémem.
Prodejnu majitele Sona Tunga Phama zavřeli inspektoři proto, že jak na prodejní ploše, tak v zázemí, byl trus hlodavců. Nacházelo se v ní také 61 kilogramů potravin bez jakýchkoli dokladů o původu.
V současnosti je v oběhu 458 milionů bankovek za zhruba 578 miliard korun. Stokorun je 62,2 milionu a dvousetkorun je 62,3 milionu. Jde tak o třetí, respektive čtvrtou nejfrekventovanější bankovku.
Kvůli padělání výrobků přicházejí vybraná odvětví v České republice každoročně o téměř devět procent tržeb. Vyplývá to z nového výzkumu a odhadu Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví.
Policie musí znovu prověřit případ někdejšího privátního bankéře Radka Pokludy, který prodával VIP klientům Komerční banky padělané obrazy. Nařídilo to pražské vrchní státní zastupitelství.
Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila dvě zaměstnankyně Celní správy a jednoho muže za pokus vyjmout z celního řízení padělky za desítky milionů korun.
„Je to jako příběh z divokých devadesátých let,“ pousmál se znalec trhu s uměním Jan Skřivánek, když jsme mu vyprávěli příběh padělaných obrazů, které v Komerční bance nabízel dnes už bývalý bankéř.
Při středečním zásahu v pražské tržnici Sapa zabavili celníci téměř 9000 kusů padělků značkového oblečení, kožené galanterie a obuvi, ale také parfémů, brýlí a hodinek.
Kriminalisté nedávno obvinili tři soudní znalce za nepravdivé posudky k obrazům za miliony. Investigativní reportéři Radiožurnálu zjistili, že si údajné padělky koupila třeba herečka Jiřina Bohdalová.
Česká obchodní inspekce odhalila za první tři měsíce letošního roku padělané zboží za víc než 16 milionů korun. Mezi falšovanými výrobky byly hlavně sluneční brýle, hračky a oblečení známých firem.
Počet padělků bankovek a mincí klesl loni v Česku o třetinu. Zadrženo bylo 3646 kusů padělaných a pozměněných peněz. Častěji se padělaly české bankovky a mince, jejich počet meziročně klesl o 251 na 2132 kusů. Padělků v cizích měnách bylo 1514, meziročně o 1404 kusů méně. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval člen bankovní rady Vojtěch Benda.
Soud v Bruselu ve čtvrtek poslal do vězení třináct lidí za falšování dokumentů. Udělil jim tresty od tří do osmi let. Nepravé průkazy totožnosti skupina padělatelů vyrobila mimo jiné pro pachatele atentátů v Paříži a Bruselu.