Hamás by měl v pátek začít propouštět rukojmí unesené při teroristickém útoku na Izrael 7. října. Pro rukojmí i přeživší bude nastalá situace psychicky náročná.
„A je bolestné slyšet, že dětem je ublíženo dvakrát. Jednou v jejich původní rodině a podruhé těmi, kteří by jim vlastně měli pomoci,“ říká ředitelka Centra LOCIKA Petra Wünschová.
„V momentě, kdy společnost říká, že je v pořádku vraždit civilisty, děti, ženy a my se proti nějak nepostavíme, tak mě to zlobí, a to včetně chybějících názorů autorit," říká Štrobl.
Izraelští psychologové reagovali na spekulace místních médií, že Netanjahu má v úmyslu tento 47minutový záznam zvěrstev Hamásu z útoku na Izrael zveřejnit, aby šokoval světovou veřejnost.
České pedagogicko-psychologické poradny praskají ve švech. Na jednoho pracovníka v Libereckém kraji například připadá 274 klientů, děti čekají i půl roku.
„Dnes vzrůstá potřeba odborníků na duševní zdraví, lidé potřebují někoho. A kde je poptávka, tam je nabídka. Takže tak jako v jiných oborech se toho chopí šmejdi různého charakteru,“ varuje Ptáček.
„Necítí se dobře. Učitelé, rodiče, společnost se necítí dobře, je blbá nálada. Měli bychom to brát jako podnět k tomu, co bychom měli dělat pro to, aby se každý cítil lépe,“ říká Václav Mertin.
Stát se pěstounem není nijak jednoduchá věc. Výběr a příprava lidí teď trvá i přes rok a půl. Můžou za to i dlouhé čekací lhůty na psychologický posudek a na povinné přípravné kurzy.
Možná i vy jste dělali práci snů a věnovali jste jí většinu času. Jenže se dostavila nespavost, nechuť k jídlu, obrovská únava nebo zdravotní problémy. Možná i u vás jde o depresi a syndrom vyhoření.
„Nerozdáváme tu humanitární ani materiální pomoc. Ale můžeme lidem dát kontakty na konkrétní organizace a taky s nimi přímo zavolat,“ vysvětluje vedoucí centra Alona Ignacievová.
Terapeuti využívají třeba dýchání nebo techniky pro uvolnění svalů, aby se lidé stabilizovali. Jinou pomoc potřebují ti, kteří jsou v bezpečí už déle a trpí posttraumatickým stresovým syndromem.
„V prvních dnech po úmrtí doporučuji blízkým, aby byli aktivní, a to sami od sebe. Udělat by měli něco praktického,“ říká terapeutka Lucie Kudrnová Vosečková v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
„Rozhodně nepomáhá vytváření si úkrytů a nekonečných zásob potravin. Panika vyvolá ještě větší nekontrolovatelnou úzkost,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz armádní psycholožka Olga Dziaková.
Tým mobilních psychologů působí na dvou základních školách v Kutné Hoře a ve Zruči nad Sázavou. Z těchto měst poté dojíždějí do menších obcí. Projekt funguje již dva roky a zájem prý stále narůstá.
„Dobrovolná samota není o tom, že je člověk sám, že je sociálně izolován, jako v případě osamělosti,“ uvádí psychoterapeut. Připomíná, že lidé jsou sociální bytosti.
Lidem z domácností, které výrazně zasáhla inflace, se zhoršuje duševní zdraví. Vypovídají o tom data z průzkumu projektu Českého rozhlasu Život k nezaplacení.
„Podstatou cvičení mindfulness je, že sedím a pozoruji, co se v mé hlavě odehrává, nijak to neměním, nezastavuji, nezesiluji,“ říká klinický psycholog Miroslav Světlák.
„Péče o duševní zdraví není pro ministerstvo zdravotnictví žádnou prioritou. Nikdo se tomu systematicky nevěnuje,“ popisuje Marie Salomonová, členka Rady vlády pro duševní zdraví.
Redaktorka serveru iROZHLAS.cz se pod skrytou identitou vypravila odhalit lékaře, který nabízí terapeutické služby jako například „Láskyplné zkrocení ženy“.
„Církev má bezpochyby v této oblasti velké dluhy nebo velké mezery, které by bylo dobré, aby byly nějak naplněny,“ říká kněz a psychoterapeut Marek Jargus.
„Stačí uvěřit tomu, že máte největší štěstí ze všech, a stane se to skutečností,“ vysvětluje na TikToku žena, která nyní za stovky dolarů prodává kurzy, které mají pomoci tohoto ‚syndromu‘ dosáhnout.
„Spánková deprivace nebo únava obecně vyvolává u lidí daleko větší podrážděnost,“ komentuje vyhrocenou situaci ve Sněmovně odborník na krizovou intervenci a psycholog Daniel Štrobl.
„Řada veterinářů se na nás dodnes dívá trochu skrz prsty. Na agresi nebo depresi se nedá sáhnout jako na žlučníkové kameny,“ uznává zvířecí psycholog Alexander Skácel.