Výstava mrtvých lidských těl míří do Česka. Podle lékařů je neetická

Do Prahy se po letech vrací výstava mrtvých lidských těl, která jsou upravena takzvanou plastinací. Kritici upozorňují na neetičnost výstavy i nejasný původ těl, která údajně pocházejí z Číny. Pořadatelé ale oponují, že pro lidi může být výstava poučná a může vést i ke změně jejich životního stylu – například černé plíce by je měly varovat před kouřením.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava The Human Body Exhibition představí zhruba 200 exponátů z lidských těl či jejich částí zakonzervovaných pomocí plastinace

Výstava The Human Body Exhibition představí zhruba 200 exponátů z lidských těl či jejich částí zakonzervovaných pomocí plastinace | Zdroj: ČTK

Podle pořadatelů výstavy však nejde jen o prvoplánovou senzaci a akce má mít i vzdělávací rozměr.

„My si myslíme, že výstava je především tou nejlepší učebnicí anatomie, protože podává trojrozměrný pohled na lidské tělo. Nehrajeme si na lékaře, ale chceme ukázat laikům, jak lidské tělo vypadá zevnitř, jak je to složitý organismus,“ vysvětluje Květa Havelková, marketingová ředitelka JVS Group.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě mrtvých těl diskutovali v Ozvěnách dne zástupkyně pořadatele výstavy Květa Havelková a předseda České anatomické společnosti Miloš Grim

Zároveň ale přiznává, že nejde pouze o rozšiřování vědomostí laiků v oblasti anatomie, vstupné na akci totiž stojí 300 korun. „Samozřejmě do žádného podniku v současné době soukromá firma nejde s tím, aby předem odhadovala, že na tom prodělá.“

Na internetových stránkách akce se mimo jiné píše, že „exponáty na výstavě byly darovány legálně prostřednictvím organizovaného vládního procesu“. Už dříve se přitom spekulovalo o tom, že může jít o těla čínských politických vězňů, jejichž rodina nemá o vystavování svých blízkých ani ponětí.

„Je to vládní proces v Číně. Čína má jiné politické zřízení než má ČR a její vláda má jako součást svých nařízení, že mrtvé tělo člověka může být použito pro vědecké a vzdělávací účely. Předpokládám, že tam musí dojít k nějakému souhlasu. Exponáty a celou výstavu máme koupenou od americké firmy, která tohle všechno právně ošetřeno s čínským subjektem. Čína vzhledem k počtu obyvatel, které má, tak jistě má i dostatek exponátů, těch lidských těl,“ uvádí Havelková.

Neúcta k zemřelým

Lékaři však z výstavy mrtvých lidských těl nadšeni nejsou a stejně jako před lety ji označují za neetickou.

„My se z výhradně odborné sféry dostáváme do jakýchsi společenských aktivit ve volném čase spojených se zábavou. My jsme někde úplně jinde, cílem našich pitev a plastinovaných preparátů je poskytnout studentům medicíny znalosti, které může použít a použije tam, kde bude napravovat následky úrazů a rozpoznávat chorobné změny vyvolané nemocí,“ vysvětluje předseda České anatomické společnosti Miloš Grim.

Veřejná výstava těl je podle něj zcela nevhodná. „Musí být úcta k zemřelým. Evropská civilizace je založena na tom, že respektujeme práva a zájmy druhých a jsme ochotni vnímat každého, kdo je kolem nás, jako bytost, ke které máme určité povinnosti,“ míní Grim.

Výstava The Human Body Exhibition představí zhruba 200 exponátů z lidských těl či jejich částí zakonzervovaných pomocí plastinace | Foto: ČTK

„Těla pocházejí z Asie a jejich původ není naprosto jasný. Nevím, která ze tří společností, které to provádějí, jim poskytla těla. Ale oni měli problémy už v New Yorku s právními orgány, které se dožadovaly konkrétních údajů ke každému tělu, o tom, kdo jde dárce, že s tím souhlasil a že s tím souhlasili příbuzní. A takové věci nejsou k dispozici,“ říká šéf České anatomické společnosti.

„Česká legislativa říká, že pitvat lze z důvodu poznání příčiny smrti a z důvodu výzkumu a výuky. Nikde není řečeno, že lze pitvat lidské tělo za účelem výstavnictví,“ dodává profesor Grim. Podle něj jde především o komerční záležitost – veřejnost prý nepotřebuje znát detaily lidského těla, které jsou užitečné jen pro lékaře.

Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme