Ekvádorci těží z vakcinační diplomacie svého lídra

Dejte mi sto dnů a proočkuji polovinu populace. Těmito slovy Guillermo Lasso na jaře lákal nerozhodnuté ekvádorské voliče před druhým kolem prezidentských voleb. Pětašedesátiletý bankéř rozhodně nepatřil k favoritům na vystřídání neoblíbeného Lenína Morena v čele státu. Lasso o nejvyšší úřad usiloval už po třetí, vždy bez úspěchu. Až do letošního roku.

Komentář Quito Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekvádorský prezident Guillermo Lasso

Ekvádorský prezident Guillermo Lasso | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Mnozí Ekvádorci byli překvapivým a velmi těsným zvolením obrýleného příznivce ekonomické liberalizace docela zklamaní, naopak mezinárodní společnost a trhy si oddechly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekvádorci těží z vakcinační diplomacie svého lídra

Když se však Lasso koncem května ujal úřadu, o nějž roky marně bojoval, zaručil se, že během prvních sta dnů v čele země zařídí očkování pro polovinu více než 17milionové andské země. Slib jak z příručky populismu, řekli by mnozí. Ekvádor se s pouhými třemi procenty očkovaných a zhruba dvěma miliony vakcín držel na chvostu proočkovaných i ve vlastním regionu, kde vakcinace vázne v celé řadě dalších zemí.

Nyní – tři měsíce poté – se však ukazuje, že se Lassovi jeho riskantní příslib podařilo splnit.

Zdravotníci aplikovali bezmála 20 milionů vakcín a plně očkovaných je více než 9 milionů obyvatel, tedy 52 procent celé populace, jak vyplývá z dat americké univerzity Johna Hopkinse, která sleduje a zaznamenává do online mapy výskyt onemocnění covid-19 v celém světě.

V Latinské Americe se Ekvádor dostal v proočkovanosti populace na třetí místo za Uruguay a Chile.

Nutné ekonomické reformy

Jak se to konzervativnímu prezidentovi podařilo? Dle analytiků citovaných listem Financial Times k tomu vedly tři faktory. Za prvé to byla Lassova vakcinační diplomacie. Prezident vyjednával a nakupoval od všech, západními farmaceutickými firmami počínaje, Ruskem a Čínou konče.

Za druhé vybral velmi schopnou ministryni zdravotnictví, lékařku Ximénu Garzónovou, a naslouchá jejím – odborníky podloženým – návrhům. A za třetí, nebál se do očkovací kampaně zapojit soukromý sektor, který pomohl především s logistikou a vytvořením vakcinačních center.

Lassova popularita se v uplynulých týdnech vyšvihla na více než 70 procent, což jistě způsobily zmíněné vakcinační úspěchy. Nicméně Lassovi pomohla i mimořádně nízko nastavená laťka po prezidentovi Morenovi, kterého si coby svého nástupce vybral někdejší prezident Raffael Correa, ideologický spojenec bývalého prezidenta Venezuely Huga Cháveze či Eva Moralese z Bolívie.

Ekvádorské prezidentské volby podle předběžných výsledků vyhrál pravicový ekonom Lasso

Číst článek

Lasso ovšem v uplynulém čtvrt roce neřešil jen covid-19, ba naopak. Úspěšně vyjednává s Mezinárodním měnovým fondem, díky čemuž by Ekvádor letos mohl získat půl druhé miliardy a další miliardu dolarů v příštím roce. Jedná i o přistoupení k pacifické dohodě o volném obchodu, jež zahrnuje s výjimkou USA významnou část zemí ležících na obou březích Tichého oceánu.

Mnozí si na něm pochvalují, že je ochotný naslouchat i ideologickým oponentům a hledá shodu, nedrží se dogmat. Zda mu to vystačí v příštích měsících, se ukáže.

Ekvádorská ekonomika je ve špatném stavu. V loňském roce se HDP propadlo bezmála o osm procent, což výrazně navýšilo deficit státního rozpočtu. Lasso bude muset zavést řadu nutných ekonomických reforem, ale v Kongresu má jeho strana jen malou podporu.

Udržet nastolené tempo nebude snadné. V zájmu Ekvádorců, z nichž mnozí stále žijí ze dne na den, proto doufejme, že Lasso bude pozitivně překvapovat i nadále.

Autorka je publicistka

Leona Šmelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme