Rittich v NHL předvedl 35 zákroků a vychytal výhru Winnipegu, Kämpf asistoval u vítězství Toronta

Brankář David Rittich v úterním utkání NHL vychytal 35 zásahy výhru hokejistů Winnipegu 5:1 nad Ottawou. Nedařilo se Vítku Vaněčkovi, jenž ve stém utkání v kariéře inkasoval v brance New Jersey třikrát a po 40 minutách střídal. Devils prohráli s domácí Carolinou 1:4 a stejnou porážku musel strávit i gólman Anaheimu Lukáš Dostál na ledě Los Angeles. Útočník David Kämpf asistoval u vítězství Toronta 4:1 nad Tampou Bay.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brankář David Rittich (vpravo) v brance Winnipeg Jets

Brankář David Rittich (vpravo) v brance Winnipeg Jets | Foto: Terrence Lee | Zdroj: Reuters

Rittich kvůli nemoci týmové jedničky Connora Hellebuycka naskočil do branky Jets poprvé v sezoně ve druhém utkání za sebou a příležitost využil takřka dokonale. Z 36 střeleckých pokusů Senators pustil za záda jediný a s úspěšností 97,2 procenta odchytal svůj nejvydařenější zápas v ročníku.

Góly Pastrňáka a Krejčího pomohly Bostonu k vysoké výhře nad Floridou. Bruins dál vedou NHL

O první čisté konto od února 2021 připravil českého brankáře Drake Batherson, jenž v deváté minutě využil přesilovou hru a snížil na 1:2. Všechny ostatní střely i závary Rittich vyřešil a popáté v ročníku dovedl Jets k výhře.

„David chytal fantasticky. Je to brankář, který dokáže sám vyhrávat zápasy, jeho pozice ale není jednoduchá. Chytá sporadicky, prakticky jen v zápasech, kdy je tým unavený a nebrání v takové intenzitě. Ukázal, že když dostane šanci, dokáže do brankoviště přinést potřebnou energii. Předvedl opravdu úžasný výkon,“ pochválil českého gólmana obránce Josh Morrissey, který se na výhře Jets podílel gólem a asistencí.

Dosavadní průběh sezony je pro Ritticha určitým zadostiučiněním za minulý ročník, jímž se v Nashvillu protrápil. Ve Winnipegu plní roli spolehlivé dvojky a svými výkony zatím zdatně sekunduje Hellebuyckovi.

„V brance působí velmi uvolněně. Vůbec nevypadá jako gólman, který většinu minulého roku strávil na střídačce a svými výkony ani trochu nepřesvědčil. Od té doby, co se u nás zapojil do předsezonního kempu, je opravdu výborný. Kluci v týmu mu věří, což je pro něj ten největší kompliment,“ řekl trenér Rick Bowness.

Vaněček střídal

Vaněčkův nevydařený večer odstartoval již ve dvacáté sekundě Jesperi Kotkaniemi, který využil důraz na brankovišti a nadvakrát dotlačil puk za čáru. Ve druhé třetině rodák z Havlíčkova Brodu inkasoval další dva góly a do třetí už nenastoupil.

V úvodu druhé části překonal Vaněčka také Martin Nečas, jeho trefu ale po trenérské výzvě odvolal videorozhodčí, jenž odhalil postavení mimo hru českého útočníka při přechodu do útočného pásma.

Devils po Vaněčkově vystřídání snížili na 1:3, v 57. minutě ale zpečetil výhru Caroliny Stefan Noesen. Náhradního gólmana Mackenzieho Blackwooda překvapil střelou zpoza brankové čáry.

Hurricanes vyhráli desátý z posledních 11 zápasů a v tabulce Východní konference se posunuli na druhé místo. Devils se naopak trápí, prohráli pošesté v řadě a po výborném vstupu do ročníku klesli na čtvrtou pozici.

Kämpfovy body

Dostál byl potřetí za sebou v základní sestavě, ale po výhrách nad Edmontonem a Montrealem další úspěch neslavil. Proti Kings držel téměř do poloviny utkání čisté konto, ale nakonec inkasoval čtyři branky z 41 střel.

Toronto v souboji druhého s třetím týmem Atlantické divize ukončilo pětizápasovou vítěznou sérii Lightning. Rozdílovou branku vstřelil v úvodu druhé třetiny Auston Matthews. V závěru zápasu si domácí Maple Leafs pojistili výhru dvěma góly do odkryté branky. Tu první Pierru Engvallovi připravil Kämpf, jenž zaznamenal třináctý bod v aktuálním ročníku.

San Jose bez Tomáše Hertla, jenž chyběl kvůli disciplinárnímu trestu, nezvládlo třetí třetinu zápasu s Calgary a na vlastním ledě prohrálo 3:7. Na vysokém vítězství se podíleli dvougóloví střelci Tyler Toffoli a Nazem Kadri. Obránce Sharks Radim Šimek odehrál 16 minut a 40 sekund a zaznamenal dva záporné body ve statistice plus minus.

Na sedmi vyhraných zápasech skončila série hokejistů New York Rangers. Pittsburghu podlehli 2:3 a v tabulce Východní konference se propadli zpět za svého soupeře. Vítězným gólem a asistencí zajistil výhru Penguins Sidney Crosby. Obě branky hostů dal Chris Kreider. Domácí Jan Rutta ani hostující Flip Chytil v zápase nebodovali.

V duelu bez českého zastoupení Seattle ukončil čtyřzápasové vítězné tažení St. Louis a po výhře 5:2 se posunul na páté místo Západní konference. Pokračuje trápení Columbusu. Nejhorší celek Východní konference podlehl Philadelphii 3:5 a zaznamenal pátou prohru v řadě.

Výsledky NHL

Toronto - Tampa Bay 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky: 17. Bunting, 22. Matthews, 59. Engvall (Kämpf), 60. Nylander- 45. Naměstnikov. Střely na branku: 40:19. Diváci: 18 962. Hvězdy zápasu: 1. Bunting, 2. Matthews, 3. M. Murray (všichni Toronto).

Philadelphia - Columbus 5:3 (1:0, 2:2, 2:1)
Branky: 14. a 43. Konecny, 35. a 59. Tippett, 31. Frost - 26. Marčenko, 29. K. Johnson, 52. Peeke. Střely na branku: 39:33. Diváci: 19 432. Hvězdy zápasu: 1. Konecny, 2. York, 3. Frost (všichni Philadelphia).

Pittsburgh - NY Rangers 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)
Branky: 35. Malkin, 40. Rust, 49. Crosby - 1. a 51. Kreider. Střely na branku: 24:28. Diváci: 18 005. Hvězdy zápasu: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Kreider (NY Rangers), 3. Rust (Pittsburgh).

Winnipeg - Ottawa 5:1 (3:1, 2:0, 0:0)
Branky: 22. a 35. Connor, 2. Stenlund, 7. Morrissey, 20. Gagner - 9. Batherson. Střely na branku: 24:36. David Rittich odchytal za Winnipeg celý zápas, inkasoval jeden gól z 36 střel a úspěšnost zákroků měl 97,2 procenta. Diváci: 14 277. Hvězdy zápasu: 1. Morrissey, 2. Connor, 3. Rittich (všichni Winnipeg).

Carolina - New Jersey 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Branky: 1. Kotkaniemi, 25. J. Staal, 27. Teräväinen, 57. Noesen - 56. J. Hughes. Střely na branku: 20:38. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey 40 minut, inkasoval 3 branky z 13 střel a úspěšnost zákroků měl 76,9 procenta. Diváci: 18 680. Hvězdy zápasu: 1. Kočetkov, 2. Slavin, 3. Kotkaniemi (všichni Carolina).

San Jose - Calgary 3:7 (1:2, 1:1, 1:4)
Branky: 15. Sturm, 40. Barabanov, 44. Meier - 1. a 59. Toffoli, 51. a 59. Kadri, 1. Dubé, 31. Lewis, 57. Lucic. Střely na branku: 27:39. Diváci: 10 431. Hvězdy zápasu: 1. E. Lindholm (Calgary), 2. Meier (San Jose), 3. Kadri (Calgary).

Seattle - St. Louis 5:2 (1:0, 3:0, 1:2)
Branky: 17. Donato, 30. Soucy, 37. Sprong, 40. McCann, 56. B. Tanev - 46. Parayko, 51. Bučněvič. Střely na branku: 33:24. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Soucy, 2. Geekie, 3. Sprong (všichni Seattle).

Los Angeles - Anaheim 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 27. Doughty, 40. Iafallo, 44. Arvidsson, 51. Fiala - 35. Vatrano. Střely na branku: 41:25. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim 59 minut a 29 sekund, inkasoval čtyři branky z 41 střel a úspěšnost zákroků měl 90,2 procenta. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Doughty, 2. Fiala, 3. Iafallo (všichni Los Angeles).