Benátky zvedly systém zábran proti záplavám. Má chránit před nadměrně vysokou vodou. Tento týden totiž hrozilo historickému centru zaplavení kvůli bouři a přílivu.
Mexická armáda ve městě rozmístila 8000 vojáků, kteří mají pomoci lidem, až hurikán Otis dorazí. Přichystala nouzové přístřešky, kam se mohou schovat. Bouře mezitím zesílila na pátý, nejvyšší stupeň.
Dánská televize TV2 uvedla, že povodně by mohly být nejhorší za 110 let. Podle dánského meteorologického ústavu se na východním pobřeží očekávají vlny dosahující čtyř metrů.
Guatemala a Mexiko se potýkají se záplavami. Nejméně 13 osob bylo zabito, 21 lidí se pohřešuje. „Řeka byla silná, smetla několik domů,“ řekl svědek z hlavního města Guatemaly.
Podle médií hrozí na severovýchodě Libye protržení dalších svou přehrad. Zprávy o přehradách jsou ale nejasné, místní úřady tvrdí, že jsou v dobrém stavu a nebezpeční nehrozí.
Od povodní uplynul téměř týden. Šance, že se někoho živého pod rozpadlými budovami podaří najít, stále je. Mluvčí humanitárního úřadu OSN řekl, že pod sutinami přeživší stále jsou.
Po protržení přehrad zasáhly východní Libyi záplavy. Obětí je víc než 11 tisíc, počet pohřešovaných stoupá. Podle generálního tajemníka Světové meteorologické organizace ale nemuselo k tragédii dojít.
Nefungoval žádný varovný systém, neozvaly se sirény. Lidi, kteří přežili, mluví například o tom, že se probudili doslova uprostřed noci, kdy je obklopovala voda do výše několika metrů.
„Vrátil jsem se z Darná. Je to obrovské neštěstí. Všude leží těla – v moři, v údolí i pod budovami. 25 procent města je pryč,“ řekl agentuře Reuters telefonicky ministr civilního letectví.
Kvůli záplavám od úterního rána do neděle řečtí hasiči provedli 4250 evakuačních zásahů. Na tísňové lince přijali více než 9000 žádostí o pomoc s odčerpáním vody nebo odklizením popadaných stromů.
Přerušení se projeví zejména v závodě v Kvasinách na Rychnovsku. Firma se snaží ve výrobě udržet co nejvíce zaměstnanců, zvýší například počet vyráběných elektroaut, kterých se výpadek netýká.
V Hongkongu spadlo nejvíce srážek za hodinu od začátku záznamů před 140 lety. Voda se valila hornatým terénem. Města a úřady vydaly varování před nebezpečím sesuvů půdy.
S přívalovými dešti se potýká i Bulharsko a Turecko. „Primárně jsme sem nejeli pomáhat,“ říká záchranář David Veselý, který do Řecka vyrazil kvůli sportovní události. Do pomoci se ale přesto zapojil.
Záplavy udeřily v úterý, řečtí meteorologové ale varují před silným deštěm i ve středu a ve čtvrtek. Katastrofa těžce zasáhla například řecké přístavní město Volos, kde voda spláchla auta do moře.
Bouři provází vítr o maximální rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu. Haikui se teď posunuje jihozápadním směrem k další čínské provincii Kuang-tung. Podle odhadů meteorologů bude bouře dál slábnout.
„Za současného stavu se musíme připravit na to, že tady v Hannoveru nebudeme moci od poloviny září několik týdnů vyrábět automobily se spalovacím motorem,“ uvedl mluvčí automobilky.
Od 15.00 do půlnoci platí varování před silnými bouřkami pro kraje Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský, Jihomoravský a část Vysočiny. Hrozí i ojedinělé záplavy, které mohou zatopit například sklepy.
Pro několik amerických států platí varování před životu nebezpečnými povodněmi. Do Kalifornie bouře Hilary putuje z Mexika, kde už kvůli záplavám zahynul jeden člověk.
Česká republika posílá Slovinsku pomoc, která má opravovat místní zničenou infrastrukturu. Ženisté budou stavět konstrukce, ze kterých můžou být až 250 metrů dlouhé mosty.
Ruský Dálný váchod se potýká s masivními záplavami způsobené tajfunem. Protrhla se přehradní hrát, mnoho domácností je bez proudu a poškodil se hraniční přechod s Čínou.
Počet mrtvých po záplavách v provincii Chu-pej v pátek vzrostl na 29, povodně v Pekingu mají na svědomí 33 životů. Podle čínských statistik za červenec kvůli záplavám zemřelo v zemi 142 lidí.
„Od 10. srpna zemřelo v provincii Chu-pej v důsledku katastrof 29 lidí, z nichž se šest dříve pohřešovalo. Dalších 16 lidí se stále pohřešuje,“ uvedla státní televize.