Na Novém Zélandu objevili bibli nabádající ke smilnění. Vzácných výtisků s chybou jsou jen desítky

Na Novém Zélandu byl objeven mimořádně vzácný výtisk Písma svatého z roku 1631, který díky překlepu v desateru vybízí ke smilnění. O nálezu informoval list The Guardian, podle kterého na světě existuje jen asi 20 kopií takzvané „bible hříšníků“. V exempláři z roku 1631 tiskařům vypadlo anglické slovo „not“, které vyjadřuje zápor. Z šestého přikázání „nesesmilníš“ se tak stalo „sesmilníš“.

Wellington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křesťanství, křesťané, bible (ilustrační foto)

Chybových výtisků bible tiskaři do oběhu vypustili zhruba tisíc, většina ale byla spálena (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Britští královští tiskaři Robert Barker a Martin Lucas vypustili v roce 1631 do oběhu zhruba tisíc výtisků této bible hříšníků. Skutečnost, že zřejmě nedopatřením změnili význam jednoho z přikázání, vyšla najevo až rok poté.

Průzkum: v Boha věří pětina lidí v Česku, ve vyšší moc třetina. Na mimozemšťany více než polovina lidí

Číst článek

Po odhalení chyby byli oba tiskaři postaveni před soud, který je za překlep napomenul, odebral jim licenci a udělil jim pokutu. Tehdejší anglický král Karel I. Stuart nařídil spálení všech kopií, většina výtisků byla proto zničena.

Čas od času se tyto bible objevují v aukcích, většinou ve Velké Británii nebo ve Spojených státech. Podle Canterburské univerzity v Christchurchi jde o první výtisk, který byl objeven na jižní polokouli. Univerzita získala první informace o knize v roce 2018, ale rozhodla se nález utajit, aby vědci získali dostatek času na její prostudování.

Nezvyklou kopii Písma svatého obdržel podle The Guardian Chris Jones, který na univerzitě vyučuje středověká studia, bibli mu donesla jeho bývalá studentka. Její rodina výtisk získala při zahradním výprodeji.

Jejím někdejším majitelem byl britský knihkupec Don Hampshire, který se v roce 2009 přestěhoval z Velké Británie do Christchurche a v roce 2018 zemřel. Hampshire za svého života nikomu neřekl, že bibli vlastní nebo jak k ní přišel. Její původ tak zůstává záhadou.

Uchována pro budoucí generace

Podle Jonese se jeden exemplář této bible nachází v Kanadě, několik je v USA, Velké Británii nebo v Irsku. Australané tvrdí, že ji mají, ale nemají, dodal Jones, podle kterého jejich výtisk obsahuje běžnou verzi šestého přikázání.

Novozélandský výtisk byl objeven v poměrně špatném stavu, chyběla mu obálka, několik posledních stran a byl poškozen vodou. Restaurátorka knih Sarah Askeyová bibli ošetřila, opatřila novým obalem a uchovala pro budoucí generace.

Vědci knihu také plně digitalizovali a v příštích měsících bude volně přístupná veřejnosti prostřednictvím webových stránek. Odborníci doufají, že jim lidé pomohou odtajnit původ této bible.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme