Chtěl na Hitlerovi ‚najít něco dobrého‘. Knihu, která obhajuje nacistické zločiny, vyšetřuje maltská policie

Na Maltě nedávno vyšla kniha, která vyvolala nevídanou vlnu kritiky – jde o biografii Adolfa Hitlera. Její autor se rozhodl hledat na nacistickém vůdci něco dobrého a v knize například píše, že Hitler nevěděl o existenci koncentračních táborů. Knihu dokonce prezentoval v televizi, po tomto vystoupení ji ale již začala řešit policie a německé velvyslanectví kvůli ní napsalo protestní dopis.

Valletta Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Hitler v roce 1939

Během 2. světové války, kterou Hitler rozpoutal napadením Polska, zemřelo až 60 milionů lidí | Zdroj: Profimedia

Mein Führer, v překladu Můj vůdce. Tak se jmenuje kniha, jejíž autor Ronald Bugeja píše o tom, jak „dobré měl původně Adolf Hitler úmysly, kterých zneužili druzí“. Sám Bugeja knihu prezentuje tak, že chtěl najít na Adolfu Hitlerovi něco dobrého, a myslí si, že se mu to podařilo.

Hajlování a dres s Hitlerem. Lazio Řím potrestalo tři fanoušky doživotním zákazem vstupu na fotbal

Číst článek

Autor dále tvrdí, že Hitler vůbec nevěděl, jakých zločinů se po celém světě dopouští nacisté nebo že neměl povědomí o koncentračních táborech.

Naopak ho vyzdvihuje jako člověka, který měl sice problém s Židy, ale „mistrně je nechal vystěhovat z Německa, aniž by se jednomu zkřivil jediný vlásek“.

Spisovateli se s knihou podařilo dostat i do celostátního televizního vysílání, kde rozebíral své dílo a opět se Adolfa Hitlera zastával. Toto vystoupení však následně spustilo lavinu stížností.

Vyšetřování a komplikace

Od knihy se okamžitě distancovalo její nakladatelství, stejný krok udělala i samotná televize TVM. Ta zároveň začala vyšetřovat, jak se vůbec mohlo stát, že se téma do pořadu dostalo, proč nedošlo k žádnému editorskému zásahu a proč se moderátor nepostavil k rozhovoru kriticky. Epizodu také okamžitě stáhla ze svého online archivu.

Princ se žlutou hvězdou Petr Ginz by oslavil 95 let. Mladého židovského umělce zavraždili v Osvětimi

Číst článek

Reakce nicméně nepřišla jen od běžných diváků, ale knihy si všimla i německá ambasáda na Maltě.

Velvyslanec napsal do maltských médií kritický dopis, jak nebezpečné, a hlavně neakceptovatelné je zpochybňování nacistických zločinů.

Autora nyní v souvislosti s knihou také vyšetřuje policie, komplikace má i v zaměstnání. Bugeja, který pracuje jako speciální dozorce ve vězení Corradino, dostal zákaz jakéhokoliv kontaktu s vězni. Vedení se obává toho, že by je mohl ovlivňovat svými názory.

Bugeja se ale obviněním brání. Tvrdí, že v žádném případě nesympatizuje s nacismem, že i jeho předky zasáhly zločiny páchané v minulosti, ale že chtěl představit nový úhel pohledu.

Adolf Hitler je považován za viníka druhé světové války, kterou rozpoutal v roce 1939 napadením Polska. Během války zemřelo podle odhadů až 60 milionů lidí, přibližně šest milionů Židů zavraždili nacisté v koncentračních a vyhlazovacích táborech.

Pavlína Nečásková, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme