Pilota v neoznačeném hrobu se podařilo po 79 letech identifikovat. Pomohla k tomu DNA z obálky

Pátrání v archivech a část DNA nalezená v lepidle staré obálky pomohly identifikovat německého stíhacího pilota, jehož letadlo havarovalo při boji nad nizozemským Frískem v roce 1943. Poddůstojník Konstantin Benzien byl jediným pilotem, jehož identita byla po 79 letech stále neznámá. Vypátrat se ji podařilo díky vzorku DNA pilotovy sestry, který badatelé našli v lepidle obálky.

Leeuwarden Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letouny Messerschmitt Bf 109

Letoun Messerschmitt Bf 109, ve kterém Konstantin Benzien havaroval v roce 1943 | Zdroj: Profimedia

Nad Frískem se v druhé světové válce bojovalo po tom, co Luftwaffe zachytila americkou bombardovací misi. Při bojích v prosinci 1943 se tam zřítilo deset německých stíhacích letadel a 20 amerických bombardérů. Píše o tom server DutchNews.

Většinu pilotů bylo možné poměrně rychle identifikovat. Benzienův Messerschmitt Bf 109, se však zřítil na řeznictví ve vesnici Opeinde takovou rychlostí, že se zabořil hluboko do země.

Vybádat Benzienovu identitu se rozhodla nadace Stichting Missing Airmen Memorial Foundation (Nadace památky pohřešovaných pilotů). „Na místě havárie byly nalezeny trosky, včetně části vrtule, které ukazovaly dopady havárie, řekl tamní televizi Omrop Fryslân výzkumník z nadace Alexander Tuinhout.

Před 80 lety sestřelil stíhač nad Nizozemskem letoun s šesti Čechoslováky. Vláda jeho trosky nechá vykopat

Číst článek

„Nejdůležitějším nálezem byl ale prsten, který měl Konstantin na ruce,“ řekl. „To nás přivedlo opravdu blízko k tomu, kdo byl pilot.“ 

Když badatelé začali pátrat ve válečných archivech, našli jen dva německé letce, kteří se účastnili boje, a byli stále pohřešovaní. V roce 1999 nadace zjistila, že jeden z nich, Friedrich König, zemřel poblíž Peest v Drenthe.

To znamenalo, že pilotem, který havaroval v Opeinde, mohl být pouze Konstantin Benzien. Pátrání tím však neskončilo, německé úřady totiž identifikují pohřešované vojáky pouze na základě důkazů DNA, které v té době nebyly k dispozici.

Vědcům se sice podařilo vystopovat Benzienovu sestru ve Spojených státech, zjistili ale, že zemřela. Ukázalo se však, že její vnoučata, jejichž DNA by nepomohla identifikovat pilota, měla dopisy poslané ještě za babiččina života.

„Forenzní vyšetřování našlo její DNA v lepidle pod známkami a na obálce. Ta se shodovala s DNA odebranou z kostí jejího bratra," řekl Tuinhuis.

Benzienovy ostatky jsou pohřbeny v neoznačeném hrobě na německém válečném hřbitově v Ysselsteinu v Limburgu. „Je na něm napsáno Německý voják. Vždy bylo naším cílem to změnit na kříž se jménem a to teď můžeme," řekl Tuinhout.

Marie Starostová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme