V Dánsku našli vědci nejstarší zmínku o severském bohu Ódinovi. Pochází z pátého století

Severští vědci tento týden oznámili, že identifikovali nejstarší známý nápis odkazující na severského boha Ódina. Ten objevili na zlatém kotouči nalezeném v roce 2020 na západě Dánska, informoval list The Guardian.

Kodaň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vikingové

Ódin byl uctíván již v 5. století (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Runoložka Lisbeth Imerová, působící v Národním muzeu v Kodani, uvedla, že nápis představuje první spolehlivý důkaz toho, že byl Ódin uctíván již v 5. století - tedy až o 150 let dříve, než ukazovaly dosavadní nálezy.

Zatím nejstarší zmínka o Ódinovi byla podle listu The Guardian na broži z jižního Německa pocházející z druhé poloviny 6. století.

Kotouč nalezený v Dánsku byl součástí pokladu obsahujícího asi kilogram zlata, včetně medailonů o velikosti podšálků a římských mincí upravených na šperky. Odhalen byl v obci Vindelev ve středním Jutsku.

Odborníci se domnívají, že předměty byly na místě uloženy před 1500 lety, buď aby je místní lidé ukryli před nepřáteli, nebo jako oběť bohům.

Jeden ze zlatých přívěšků přitom nese nápis „je to Ódinův muž“, pravděpodobně poukazující na nějakého krále či jiného vysoce postaveného člověka.

„Je to jeden z nejlépe provedených runových nápisů, jaký jsem kdy viděla,“ uvedla Imerová.

Krister Vasshus, který se specializuje na dávné jazyky, prohlásil, že vzhledem k vzácnému výskytu runových nápisů je každý z nich nesmírně důležitým příspěvkem k porozumění minulosti.

„Když se objeví runový nápis této délky, je to samo o sobě úžasné.“ Objev je podle něj inspirací k pečlivému prozkoumání dalších 200 nápisů na přívěšcích, o nichž víme.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme