Smrt zastřelením může být i příjemná, jako by vás švihli bičíkem, popisuje rozhlasák invazi v roce 1968

Jaká je česká zkušenost s Ruskem a Sovětským svazem ve 20. století? Otřesná. Gulagy, rozčarování, zklamání, otroctví, vojenské násilí, lži a vydírání. Výstižně popsal své zkušenosti ve zpravodajském hlášení z roku 1946 štábní kapitán pěchoty Ludvík Souček: „Společným znakem všech ruských pracovníků jest, že nedovedou dobře pochopit, že se u nás musí říditi platnými zákony… Mám dojem, že toto nepochopení vyvěrá z jiných zvyklostí v SSSR.“

Příběhy 20. století Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

21. srpen 1968, sovětští vojáci v Praze

21. srpen 1968, sovětští vojáci v Praze | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Rozhlasový dokument Příběhy 20. století k 55. výročí srpnové okupace přináší nejen historickou rekonstrukci srpnových událostí 1968, ale i vyprávění pamětníků, kteří o české zkušenosti s Ruskem, respektive Sovětským svazem mají co říci. Zazní vzpomínky lidí, kteří byli zraněni sovětskými vojáky nebo se stali svědky násilí ze strany Rudoarmějců.  

Přehrát

00:00 / 00:00

Znakem ruských pracovníků jest neúcta k zákonům, varoval po válce český zpravodajský důstojník

Dne 20. srpna 1968 kolem 22.00 vysílal rozhlas zprávu: „Nakonec strohé oznámení z cestovní kanceláře mládeže. Její partnerská organizace sovětský Sputnik zrušila bez udání důvodů příjezd dalších skupin sovětské mládeže.“

Za necelou hodinu kolem 23.00 bylo Československo přepadeno Sovětským svazem. V noci na 21. srpna budilo obyvatele ze spánku takřka nepřetržité hučení letadel a burácení tanků. Mnozí si mysleli, že jde o bouřku nebo vojenské cvičení.

Do Československa vtrhla vojska pěti zemí Varšavské smlouvy s půl milionem vojáků a šesti tisíci tanky ze SSSR, Maďarska, NDR, Polska a Bulharska. Na politickém školení jim sovětští velitelé vysvětlili, že „jedou zachraňovat bratrskou zemi, kterou prý přepadli imperialisté ze Západu“.

Vinohradská ulice 21. srpna 1968 | Zdroj: Český rozhlas

Lidé nasazovali životy

Vyděšení a zmatení obyvatelé vycházeli do ulic, hrozili na vojáky pěstmi, skandovali hesla volající po svobodě, snažili se vojákům vysvětlovat, že jsou okupanti, ulice zaplavily tisíce plakátů.

Situace před Národním muzeem v Praze 21. srpna 1968 | Zdroj: Osobní archiv

Jsou popsané tragické osudy, kdy si lidé stoupli před vojenská vozidla a vlastními těly bránili jejich průjezdu. Vojáci zastavili, ale na rozkaz velitele pak protestující přejeli. Stovky lidí mířily k budově rozhlasu. Z vysílání zaznívaly výzvy ke klidu.

Rozhlas takřka nepřetržitě informoval o situaci, vysílal stanovisko vládnoucí komunistické strany, která invazi odsoudila jako nezákonný a nepřátelský akt. Pokyn k obraně země vydán nebyl, protože velení armády prohlásilo: „Vojenská obrana naší země je zcela nemožná.“

Největší střety mezi obyvateli země a okupačními vojsky probíhaly právě před rozhlasem. Od brzkého rána protestující, převážně mladí lidé, stavěli před budovou rozhlasu barikády ze všeho, co bylo v dosahu, včetně tramvají a nákladních vozidel. Sovětské tanky překážky prorazily a vojáci do davu stříleli ze samopalů.

Hlavně sovětských tanků mířících do oken ministerstva dopravy 22. srpna 1968. | Zdroj: Post Bellum

Jeden z obránců barikády vyšplhal na tank a začal mávat československou vlajkou. Řidič se ho neúspěšně snažil setřást manévry se svým strojem. Nakonec byl tento člověk podle nepotvrzených pramenů zastřelen sovětskými vojáky. Kdosi krumpáčem prosekl jednomu tanku nádrž s naftou a tank zapálil. Hořely i okolní domy.

Není známo, kdo pustil do davu nákladní auto, které zranilo desítky lidí, několik lidí zabilo. Sověti vstoupili do budovy rozhlasu a hledali, odkud se vysílá. V rozhlasovém archivu se zachovaly dojemné výkřiky redaktorů ze studia: „Loučíme se s vámi, toto budou asi poslední slova. Slyšíme střelbu…“ 

‚Ruky věrch!,‘

26letý Jiří Kolda pracoval na ministerstvu dopravy. V noci z 24. na 25. srpna 1968, během okupace Československa sovětskými vojsky, měl noční službu na dispečinku. Ministerstvo obsadili sovětští vojáci, hledali zbraně.

Zleva dědeček Metoděj Kolda, Jiří Kolda a otec Miroslav Kolda (září 1943) | Zdroj: Post Bellum

Do kanceláře, kde klimbal pan Kolda, vstoupil sovětský voják se samopalem.

„Když řekl: ‚Ruky věrch, sjuda, sjuda,‘ věděl jsem, že ho mám následovat. On udělal neuvěřitelnou chybu. Místo aby šel za mě, začal přede mnou ustupovat. Zády narazil do rohu stolu. A protože měl prst na spoušti, nataženo a odjištěno, tak v křeči zmáčkl spoušť a z jednoho a půl metru směrem na mě vypálil dávku ze samopalu,“ vzpomíná Kolda.

„Podle stop a nábojnic, co se našly, to bylo asi patnáct dvacet ran. Pro mě bylo obrovské štěstí, procházel jsem dveřmi, a abych se do nich s nataženýma rukama vešel, trochu jsem se natočil. Tak mi rány vešly do hrudníku pod hrudní kostí, ale vyletěly ven, i když centimetr od srdce. Měl jsem roztříštěné žebro. Jak jsem padal, zachytil jsem střelu do ruky, prostřelil mi paži, z toho mám následky. Strašně jsem samozřejmě zařval. Bolestí, úlekem,“ popisuje a pokračuje:

„A můžu potvrdit to, jak se říká, že člověku se v takové chvíli odvine nazpátek celý život od toho okamžiku až na první vzpomínky z dětství. Ztratil jsem vědomí, dopadl na kolena, vrazil do kancelářské skříňky, a tím pádem se probral. Jinak musím říct, že smrt zastřelením může být celkem příjemná a bezbolestná, je to jako by vás někdo švihl bičíkem. Ostrá palčivá rána, ale vlastně necítíte bolest.“

Svetr, který měl Jiří Kolda na sobě, když byl postřelen sovětským vojákem | Zdroj: Post Bellum

„Pak jsem se probral: Tak fajn, žiju. Ruku jsem si dal před ústa, zkusil jsem zakašlat, zkoušel jsem, jestli nemám v ústech krev. Pořád jsem si říkal: Oni odejdou, otec je lékař, já se doplazím k telefonu a zavolám pomoc. Jen jsem zaslechl, jak tam vletěl nějaký jiný voják, asi důstojník. Ten ruský vojáček asi věděl, že udělal chybu, tak řekl: On mě napadl se zbraní v ruce,“ popisuje své těžké zranění Jiří Kolda.

Sovětští vojáci ho pak odvezli do parku Stromovka, kde jej nechali několik hodin bez pomoci. Až když se po Koldovi začali ráno shánět kolegové z ministerstva, ošetřili ho v polní nemocnici a dovolili, aby pro něj přijela česká sanitka.

135 lidí zavražděno

Během srpnových dní zemřelo 135 bezbranných lidí, zemřeli při dopravních nehodách zaviněných okupanty, zastřeleni nebo přejeti vojenskou technikou a podobně. Nejmladší měl dva roky, nejstarší 82. Stovky lidí byly raněny.

Jiří Kolda v roce 2015 | Zdroj: Post Bellum

Dne 27. srpna se vrátili z Moskvy političtí představitelé země, kteří podepsali takzvaný moskevský protokol. Popřeli ideu pražského jara a přijali „internacionální bratrskou pomoc SSSR“. První tajemník ÚV KSČ Alexandr Dubček pak vystoupil v rozhlase s poraženeckým projevem.

„Najdeme prostředky, které povedou k normalizaci poměrů… Musíme dbát, aby situaci nevyužily takové síly a tendence, kterým je cizí socialismus,“ prohlásil.

Sovětská vojska zůstala na území Československa více než 20 let až do roku 1990, poslední vojáci odešli v červnu 1991. Komunisté znovu zavedli cenzuru, uzavřeli západní hranice, zrušili nezávislé spolky, přijali takzvaný pendrekový zákon, provedli čistky, nutili obyvatele, aby přijali fráze o „bratrské pomoci“, obrovskou moc opět získala Státní bezpečnost. Nastalo období, které nazýváme „normalizace“.

První tajemník ÚV KSČ Alexander Dubček 18. října 1968 během hlasování o smlouvě o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československa | Foto: Vladimír Lammer | Zdroj: Výstava Sovětská invaze – srpen 1968

Mikuláš Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme