Oslava vzniku republiky za protektorátu. V Ostravě demonstranty s trikolorou rozehnaly jednotky SA

Uplynulo 101 let od vzniku samostatného Československa. Právě 28. říjen býval v minulosti příležitostí, jak vyjádřit svůj nesouhlas s momentální situací ve společnosti. Přesně před 80 lety protestovaly v ulicích tehdejšího protektorátu tisíce lidí. Například v Ostravě. Centrum města zažilo velkou demonstraci, tehdy ještě bez následků v podobě ztráty lidských životů.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nacističtí vojáci na motorce

Nacističtí vojáci na motorce na území protektorátu. | Zdroj: Vojenský historický ústav

Dnešní Smetanovo náměstí v Ostravě. Ale nejen tady. I poblíž ve Výškovicích, Zábřehu nad Odrou, Vítkovicích nebo Staré Bělé se 28. října roku 1939 objevily rudé vlajky. Ženy ve svátečním oblečení, muži s černými kravatami procházeli pomalu ulicemi. Byly vidět trikolory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstrace, trikolóry a černé kravaty. Tak vypadala připomínka státního svátku 28.října před 80 lety.

Protestovalo se hlavně v centru města, kde se sešlo 12 tisíc lidí, stojí v archivních dokumentech, které Českému rozhlasu Ostrava poskytl historik Martin Juřica z Archivu města Ostravy. 

„Byla to asi největší demonstrace, která v Ostravě v době nacistické okupace byla,“ řekl Juřica. Při demonstraci došlo k potyčkám s německými jednotkami SA, žádné následky to ale nemělo. „Režim pravděpodobně nebyl ještě tak tvrdý, nemáme ale zmapovány všechny důsledky demonstrace. Někdo pravděpodobně zatčen byl,“ přiblížil.

„Je ale jasné, že v odpoledních hodinách byly demonstrace rozháněny jak příslušníky SA, tak českou policií, která na koních rozháněla davy,“ uvedl Juřica. Dochovaly se nejen výpisy z kronik, ale i konkrétní vzpomínky a paměti.

„Máme tady vzpomínky jednoho z pozdějších protagonistů pražského jara Josefa Smrkovského, který působil v době okupace v Ostravě, to se moc neví,“ ukazuje Juřica. „Popisuje průběh toho dne – jak se domlouvali na podobě demonstrace a jak skončila tím, že ti, kteří byli policií vytlačeni, skončili v okolních kavárnách a hostincích a tam do pozdních hodin zpívali české písně.“

OBRAZEM: Před 80 lety obsadilo nacistické Německo zbytek Československa. Bránila se jedna posádka

Číst článek

Nejen Ostrava

Demonstrace se netýkaly jen Ostravy, lidé vyšli do ulic prakticky po celém protektorátu. Reagovat tak musela i vláda. „První reakce byla samozřejmě varování občanů, že takové akce se už nesmí opakovat. Padl zákaz trikolor, státních symbolů používaných před okupací a čapek, které znázorňovaly odpor českých zemí vůči nacistické agresi,“ přiblížil Juřica.

Vláda vyzývá české obyvatelstvo, aby všichni odložili ihned všeliké stuhy, trikolory a odznaky a aby nikdo nenosil známé nápadné čapky.

Tato strohá výzva v dobovém tisku jen dokresluje, jak malou šanci na úspěch tyto demonstrace v den státního výročí měly. A válka byla teprve na začátku.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme