Před 70 lety začal proces s Rudolfem Slánským. Skončil jedenácti tresty smrti

Přesně před 70 lety začal proces s takzvaným protistátním spikleneckým centrem v čele s Rudolfem Slánským. Komunisty pečlivě vykonstruovaný a připravený proces skončil jedenácti tresty smrti a třemi doživotními žaláři. Před čtyřmi lety se našel téměř sedm desetiletí ztracený zvukový a obrazový záznam tohoto politického procesu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudolf Slánský (1901-1952)

Rudolf Slánský (1901-1952) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„V dubnu roku 2018 se v jedné opuštěné továrně v Panenských Břežanech našlo několik beden s magnetofonovými pásy, na kterých bylo napsáno Proces s Rudolfem Slánským. Nejprve se odhadovalo, že jich je něco přes 150, nakonec jich bylo přesně 182,“ popisuje nález zvukař archivu Českého rozhlasu Miloslav Turek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o nálezu záznamů z procesu s Rudolfem Slánským

Celkem se našlo více než 60 hodin záznamu. Nechybí ani výpověď Rudolfa Slánského - od prvního do posledního slova naučená tak, jak to požadovala komunistická moc.

„On se celý ten proces točil dvakrát. Jednou se točil pro rozhlasové účely a to bylo přímo v budově Československého rozhlasu na Vinohradech, kam šel ten signál po linkách. A rovnou v té soudní síni se točil záznam pro účely ministerstva vnitra, ministerstva spravedlnosti a ústředního výboru KSČ,“ vysvětluje Miloslav Turek.

Významný nález

„„Chci především přiznat svoji vinu v tom, že jsem jako nepřítel komunistické strany a lidově demokratického zřízení formoval protistátní spiklenecké centrum a stál mu po řadu let v čele.““

Rudolf Slánský

Nahrávky se ale do rozhlasu nikdy nedostaly. A sestříhaný rozhlasový záznam zmizel v archivu ÚV KSČ. Poprvé se tak s procesem mohli lidé podrobně seznámit až po 65 letech.
 
„Já se domnívám, že to byl největší nález, který byl po roce 1989 učiněn,“ dodává Turek.

S magnetofonovými pásky museli pracovníci archivu zacházet velice opatrně. „Tady záleželo na tom, v jakém stavu ty jednotlivé kotouče byly. Asi jedna třetina byla dosti zdevastovaná, protože pravděpodobně do těch beden pršelo. Zhruba dvě třetiny se přepisovali běžným způsobem,“ říká Turek.

„Avšak přes rafinované spiklenectví a záškodnictví, přes lstivou obojetnost a hanebnost svých prostředků nedosáhli svých cílů. Byli rozdrceni. Proč se tak stalo a proč dnes sedí tato spiklenecká banda jako hnízdo pochytaných krys....“

Josef Urválek (prokurátor)

„Mě hlavně zaujala závěrečná řeč prokurátora Urválka. A musím říct, že mnou silně otřásla. Hlavně v tom svém konci, protože po závěrečných slovech se ozval bouřlivý potlesk. Úplně stejný jako na divadelním představení. Tam už chyběla jediná věc, že by se ti účinkující děkovali,“ popisuje Turek.

Podle Miloslava Tomka byl nález významný ještě z jednoho důvodu.

Odstartovala se velká spolupráce s Národním archivem, kde bylo uloženo mnohoset magnetofonových pásů s jinými procesy. Byl to proces s kulaky, s organizací Junák a podobně. Ty pásy jsou v mnohém svým významem srovnatelné s tím Slánského procesem.

Podrobně se bude Český rozhlas procesu s Rudolfem Slánským věnovat od pondělí v pětidílném seriálu.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme