Spor o vyzdvižení dalších cenných předmětů z vraku Titaniku. Americká vláda se snaží výpravu blokovat

Kdo se smí potopit k vraku slavného Titaniku a vstupovat do něj? To je základ sporu mezi americkou vládou společností RMS Titanic, která vlastní exkluzivní práva na vyzvedávání předmětů z vraku. Tentokrát chce z legendárního parníku získat mimo jiné třeba i Marconiho bezdrátový telegraf. Americká vláda ale tvrdí, že výprava může narušit místo posledního odpočinku více než patnácti set lidí, kteří v roce 1912 při nehodě Titaniku utonuli.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legendární loď Titanic

Legendární loď Titanic | Zdroj: PA Archive/PA Images

Spor mezi americkou vládou a společností RMS Titanic řeší soud v americkém Norfolku ve Virginii, který se specializuje na lodní vraky a který firmě před téměř třiceti lety přístup k Titaniku povolil.

Poslední odkaz badatele z implodované ponorky. V Paříži otevřeli výstavu o Titanicu, na které pracoval

Číst článek

Kauza ale přímo nesouvisí s červnovou tragédií, kdy při výpravě k vraku legendární lodi implodovala miniponorka s pěti lidmi na palubě, ačkoliv i to je používáno jako argument americké vlády. Jednou z pěti červnových obětí byl totiž i francouzský badatel a potápěč Paul-Henri Nargeolet, který ve společnosti RMS Titanic řídil podmořský výzkum a v osudný den výpravu k vraku vedl.

Americká vláda ale především tvrdí, že firma k fyzickému zásahu do vraku potřebuje povolení tamního ministerstva obchodu. Zdůvodňuje to federálními zákony a americko-britskou dohodou, upozorňuje agentura AP.

Americké námořnictvo mělo slyšet implozi ponorky Titan u Titaniku. Zachytil ji sonar ze studené války

Číst článek

Vládní právníci ale poukazují i na etický aspekt podobné výpravy. Argumentují, že by mohla narušit místo posledního odpočinku více než patnácti set lidí, kteří v dubnu 1912 zahynuli, když Titanic narazil do kry a potopil se.

S tím ale společnost RMS Titanic, která má exkluzivní práva na vyzvedávání předmětů z potopeného vraku již od roku 1994. Od té doby se jim podařilo z Titaniku vyzvednout tisíce předmětů. Některé z nich byly vystavené v poslední době třeba v Paříži.

Společnost tvrdí, že nepotřebuje žádný souhlas americké vlády k vyzvedávání předmětů z vraku v mezinárodních vodách a že o vyzvednutí Marconiho radiostanice rozhodl americký soud již před třemi lety. Tehdy z ponoru sešlo kvůli pandemii covidu-19.

Ponor už příští rok?

Firma RMS Titanic plánuje svůj ponor už v květnu příštího roku. Deklarovaným cílem výpravy není pouze zmiňované vyzvednutí Marconiho telegrafu, ale také pořízení nových snímků vraku, včetně jeho vnitřních částí. Zvažuje se také vyzdvižení dalších „volně stojících předmětů“ u telegrafní místnosti v blízkosti takzvaného velkého schodiště.

Společnost při tom zdůrazňuje, že nechce do vraku ani řezat, ani oddělovat žádné z jeho částí. A pokračuje ve svých přípravách, upozorňují americké zpravodajské a populárně naučné weby.

Spor se při tom může táhnout léta, jak uvádí list The New York Times a podle odborníků na námořní právo – třeba právníka Johna Kimballa z právnické firmy Blank Rome – je pravděpodobné, že nakonec skončí až u amerického nejvyššího soudu.

Dominik Tesár, pik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme